V pražském sídle advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS byl slavnostně pokřtěn velký komentář k Listině základních práv a svobod

6. 10. 2022

V nakladatelství Leges vyšel v polovině září velký komentář k Listině základních práv a svobod, mezi jehož hlavní autory patří vedle Zdeňka Kühna, Jana Kratochvíla a David Kosaře i Jiří Kmec, counsel advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS. Publikaci ve středu 5. října v pražském sídle HAVEL & PARTNERS ve Florentinu pokřtil za přítomnosti autorů profesor Jiří Malenovský.

Nový komentář na více než 1 660 stranách nabízí především detailní analýzu několika tisíc rozhodnutí zejména Ústavního soudu k jednotlivým v Listině zaručeným základním právům a svobodám. Obsahuje ale také zevrubná obecná pojednání například o historii přijímání Listiny, její struktuře a základních principech, o metodách jejího výkladu a aplikace či možnostech omezení jednotlivých práv a svobod.

Večera se zúčastnila celá řada osobností ze všech sfér českého právnického života. Slavnostního aktu se ujal prof. Jiří Malenovský, bývalý soudce československého i českého Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.

Jiří Kmec za všechny autory, jejichž počet na konci přípravy textu narostl celkem na 19, komentář přítomným představil: “Komentář vznikal od prvotní myšlenky po jeho vydání zhruba devět let, a byl tak lekcí trpělivosti pro všechny zúčastněné – nakladatelství, jednotlivé autory i jejich blízké – za což si všichni zaslouží uznání a díky. Naší ambicí bylo přinést poctivou analýzu zejména judikatury Ústavního soudu jakožto primárního interpreta Listiny. Věříme, že komentář se stane užitečným pomocníkem pro všechny právníky, a těšíme se, že podnítí kritickou diskusi k řadě lidskoprávních témat.

Profesor Malenovský označil význam publikace za výjimečný. Listina základních práv a svobod má podle něj podstatný význam, protože dělá stát státem a demokracii demokracií. Pluralita komentářů k Listině pak vede k hledání nejvyššího standardu ochrany, a je tak ku prospěchu základních práv člověka.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross