Herní průmysl a esports

Popis služby
Ocenění a média
Tým

Oblasti gamingu se v naší kanceláři věnuje úzce specializovaný tým zkušených právníků. Pracujeme pro místní i zahraniční společnosti a řešíme vše od zajišťování povolení k poskytování hazardních her pro významné mezinárodní subjekty v oboru až po činnost jednotlivců – účastníků her. Vzhledem k rozmachu této formy zábavy je převážná část naší práce soustředěna na online hry. Máme dlouholeté zkušenosti ze správních řízení s orgány dozoru a se zastupováním klientů v soudních sporech.

REGULACE HAZARDNÍCH HER

Hazardní hry jsou společensky sledovanou a v našich zemích velmi populární, nicméně přísně regulovanou oblastí kontrolovanou několika správními orgány (Ministerstvo financí, Celní správa, živnostenské úřady, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a další, ve Slovenské republice pak zejména Úrad pre reguláciu hazardných hier). V roce 2017 došlo v České republice a v roce 2019 ve Slovenské republice k liberalizaci právní úpravy, jednak ve smyslu otevření se zahraničním poskytovatelům hazardních her a dále ve smyslu technologické neutrality. To umožnilo nejen rozšířit řady provozovatelů, kteří mohou získat povolení, ale i spektrum jimi nabízených her. Nové zákony však přinesly mnoho otázek ohledně jejich výkladu, a proto je pro praktické fungování sektoru zásadní postoj dozorových orgánů k dílčím tématům této velmi specifické regulace.

Samostatnou otázkou je potom zdanění hazardních her, které se řídí dalšími zvláštními právními předpisy. V neposlední řadě je pro praxi významné rozhraní mezí hazardními hrami a u nás tolik oblíbenými spotřebitelskými soutěžemi, na které se dnes již v souladu s právem EU nazírá jako na obchodní praktiku podléhající obecným předpisům ochrany spotřebitele.

ESPORTS

S hazardními hrami souvisí i oblast esportu. Kromě základního napětí panujícího v otázce, co je a co už není náhoda, jako nikoli jediném, ale zásadním definičním znaku odlišujícímu hry hazardní podléhající regulaci od těch ostatních (skill games), se jedná o oblast zatím speciálně neregulovanou, o to však dynamičtěji se rozvíjející. V této oblasti se proto vedle problematiky pravidel samotných her a turnajů řeší otázky entertainmentového práva, jako jsou marketingové, sponzorské a další smlouvy, reklama či ochrana práv k duševnímu vlastnictví.  

Zákon o hazardních hrách stanoví velmi vysoké pokuty za jeho porušení. Dozorové úřady přitom velmi zblízka – z vlastní iniciativy nebo v reakci na podněty – aktivně sledují trh, testují hry formou uživatelské zkušenosti a zahajují řízení i za nejmenší prohřešky. Na pozoru musejí být nejen domácí subjekty, ale i online provozovatelé z celého světa, pokud aktivně neblokují účastníky z našich zemí. Dozorové orgány totiž aplikují velmi přísný přístup k posuzování teritoriální působnosti regulace a nezdráhají se za provozovávání nepovolených hazardních her pokutovat zahraniční subjekty s ryze virtuální přítomností a blokovat jejich webové adresy či bankovní účty.

Dlouhodobě se věnujeme zejména těmto oblastem:

 • komplexní právní podpoře provozovatelům hazardních her a pověřeným osobám (testing houses)
 • právním analýzám herních konceptů a navazující komunikaci s příslušnými regulačními orgány
 • zastupování klientů při získávání povolení k provozování hazardních her
 • přípravě právních dokumentů nezbytných pro provozování (online) hazardních i jiných her (herní plán, podmínky užívání, zásady zpracování osobních údajů, cookies policy)
 • zastupování provozovatelů hazardních her v rámci M&A transakcí
 • daňovému poradenství souvisejícímu s gamingem, včetně otázek daně z hazardních her
 • podpoře šiřitelům reklamy pro zajištění propagace hazardních i jiných her v souladu s právní úpravou
 • nastavení bonusových programů pro účastníky her
 • zastupování klientů ve správních a soudních řízeních, zejména:
  • zastupování zahraničních klientů před Ministerstvem financí v řízeních o neoprávněném provozování online hazardních her či před Úradom pre reguláciu hazardných hier v řízeních týkajících se poskytování zakázaných nabídek a souvisejících blokací webových adres a bankovních účtů
  • zastupování provozovatelů před Ministerstvem financí a Celní správou v řízeních o porušení zákona o hazardních hrách, resp. podmínek provozování hazardních her stanovených v základním povolení, a v navazujících soudních řízeních
 • zastupování provozovatelů, resp. účastníků hry ve vztahu k zákazu přijímání sázek, resp. zákazu sázek
 • komplexnímu poradenství souvisejícímu se změnami ve veřejnoprávní regulaci a monitoringu trhu s hazardními hrami
 • posuzování vztahu hazardních a ostatních her, včetně zejména esports
 • právním revizím spotřebitelských a jiných marketingových soutěží
 • poradenství ohledně evropských a mezinárodních aspektů herního práva
 • poradenství poskytovatelům platebních služeb, kteří poskytují své služby provozovatelům hazardních her
Články - Rubriky
Autor: Tomáš Havelka Spolupráce: Michal Kandráč Publikováno na blogu: 10. 11. 2022 Použití reálných staveb v rámci počítačových her je běžnou praxí. Ne vždy se však setkává s pochopením vlastníků staveb nebo jejich architektů. Jedním z posledních případů je pak ztvárnění známého amsterdamského Conservatorium Hotelu v rebootu Call of Duty: Modern Warfare II. V příspěvku níže se zamýšlíme, jaký […]
Autor: Michal Kandráč; Pavel Amler Publikováno na blogu: 13. 10. 2022 Studio Rockstar Games ze skupiny Take-Two Interactive muselo v září řešit závažný kybernetický útok, na jehož základě došlo ke zveřejnění velkého množství informací o vývoji GTA VI. Jelikož podobných kybernetických útoků na světové videoherní špičky přibývá, rozhodli jsme celou situaci shrnout v příspěvku níže. S videoherní […]

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross