Potravinové právo

Popis služby
Ocenění a média
Tým

Potravinovému právu se v naší kanceláři s nadšením věnuje česko-slovenský tým právníků s bohatými zkušenostmi v oboru. Pracujeme pro lokální i mezinárodní společnosti, od zavedených výrobců, distributorů a retailerů po začínající startupy a e-shopy na poli superfoods a nových potravin obecně. Máme dlouholeté zkušenosti ze správních řízení před Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí či se soudními spory.

Potravinové právo je přísně regulovanou oblastí, která chrání konzumenty jak v oblasti kvality, hygieny a bezpečnosti potravin, tak v oblasti informací a tvrzení o potravinách. Potravinové právo je silně regulováno Evropskou unií, podrobná úprava dílčích oblastí nicméně zůstala v právu lokálním, a proto provozovatelé potravinářských podniků nemají vždy jednoduchou situaci.

Tato oblast čelí v posledních letech mnoha dynamickým změnám a trendům, jako jsou například prodej potravin online, obliba funkčních potravin, superfoods a nových potravin dovážených z různých částí světa obecně či obohacování potravin látkami jako například CBD. V rámci ekologických trendů se pak často setkáváme s otázkami spojenými s uváděním veganských výrobků na trh, vývojem umělého masa, s bezobalovým prodejem potravin a tlakem na lokální původ potravin. V rámci neustále se zvyšujících standardů ochrany spotřebitele pak provozovatelé potravinářských podniků svazuje jak přísná regulace výživových a zdravotních tvrzení, tak například zákaz dvojí kvality. Dá se očekávat, že regulace v potravinářství nebude ubývat, spíše naopak.

Potraviny se dotýkají toho nejzákladnějšího, totiž lidského zdraví. Proto s nimi nerozlučně souvisí velké riziko, a nejen to je důvodem, proč je třeba dodržovat všechny předpisy a dbát na soulad nabízených potravin se zákonem.

Věnujeme se zejména těmto oblastem:

 • registracím, notifikacím orgánů při zahájení provozu potravinářského podniku
 • individuálnímu posuzování veškerých typů reklamních sdělení týkajících se potravin ve všech možných podobách a formách tak, aby byly v souladu se zákonem
 • podrobné regulaci v oblasti označování potravin, obalů potravin, a to včetně užití výživových a zdravotních tvrzení
 • posuzování přípustnosti nových látek v potravinách a nových potravin obecně
 • specifikům potravin pro zvláštní lékařské účely, omezením propagace počáteční a pokračovací výživy (včetně jejich případné úhrady z veřejného zdravotního pojištění)
 • otázkám bezpečnosti potravin, stahování potravin z trhu, krizového řízení potravinářských podniků i související komunikace navenek i dovnitř podniku
 • otázkám dvojí kvality potravin a provádění auditů dvojí kvality
 • právnímu nastavení správné cenotvorby a slevových akcí, včetně daňového posouzení
 • online prodeji potravin a s tím souvisejícím povinnostem
 • regulaci tabákových výrobků, jejich uvádění na trh a reklamě na tabákové výrobky
 • zastupování klientů ve správních řízeních před Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí
 • krizovému poradenství v rámci zjištění týkajících se nebezpečných potravin a jejich stahování z trhu

Všem těmto tématům se věnujeme v rámci odborných publikací, přednášek a také na našem blogu v sekci Life Sciences: https://www.havelpartners.blog/life-sciences/

Články - Rubriky

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross