Ústavní soud vyhověl stížnosti HAVEL & PARTNERS ve sporu v oblasti telekomunikací

15. 4. 2021

Partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS František Korbel jako právní zástupce telekomunikační společnosti České Radiokomunikace a.s. uspěl u Ústavního soudu se stížností proti usnesení Nejvyššího soudu ve sporu o odstranění stavby televizního převaděče Petrov. Kancelář tak významně přispěla k důležitému precedentu v oblasti telekomunikačních staveb, který zvyšuje právní jistotu všech provozovatelů telekomunikačních sítí, ale v širším smyslu i dalších vlastníků a provozovatelů liniových vedení sítí technické infrastruktury.

České Radiokomunikace podaly prostřednictvím kanceláře HAVEL & PARTNERS u Nejvyššího soudu dovolání proti verdiktům okresního a krajského soudu, které rozhodovaly ve sporu o odstranění televizního převaděče k žalobě majitele pozemku, na němž stavba stojí. Specializovaný tým na soudní spory, ve složení partner František Korbel, counsel Jiří Kmec a senior advokát Martin Šlampa, opakovaně u soudů argumentoval tím, že stavbu nelze odstranit kvůli existenci zákonného věcného břemene.

Nejvyšší soud ale ve svém rozhodnutí podmínil vznik historického zákonného věcného břemene dle zákona o telekomunikacích z roku 1964 prokázáním skutečnosti, že tehdejší organizace spojů v době zbudování telekomunikačního zařízení informovala vlastníka pozemku o tom, že své zákonné oprávnění v podobě umístění daného zařízení na pozemku začne vykonávat.

České Radiokomunikace se s pomocí advokátů HAVEL & PARTNERS obrátily na Ústavní soud se stížností proti tomuto rozhodnutí. Ústavní soud stížnosti vyhověl a verdikt Nejvyššího, krajského i okresního soudu zrušil. Navíc takto Ústavní soud rozhodl s jasným závěrem, že věcné břemeno pro telekomunikační stavbu vzniklo přímo ex lege podle zákona o telekomunikacích, a to bez dalších podmínek.

Advokátní kancelář tak zaznamenala zásadní úspěch, který významně určuje směr rozhodovací praxe soudů v dalších podobných sporech v oblasti telekomunikací a zákonných věcných břemen.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross