M&A 2023/2024: Převládá mírný optimismus

6. 2. 2023

Zdroj: Lawyers & Business (I/2023)

Jak to bude letos a do budoucna vypadat na trhu fúzí a akvizic? A jaký byl v tomto ohledu loňský rok, poznamenaný válkou na Ukrajině, zdražováním a inflací? Magazín Lawyers & Business tuto situaci zmapoval ve spolupráci s předními českými experty, kteří se fúzím a akvizicím věnují každý den.

Jan Koval, HAVEL & PARTNERS

Jaké dění očekáváte letos a do budoucna na trhu fúzí a akvizic?

I když konkrétně v naší kanceláři již od začátku roku vidíme relativně zajímavý počet nových mandátů pro všechny typy transakcí, přesto by nás v první polovině roku nepřekvapila v oblasti fúzí a akvizic jistá opatrnost na straně investorů. Důvodem je ekonomická situace a stále přetrvávající nejistota kvůli vysoké inflaci a energetické krizi. Zajímavé bude sledovat trendy v oblasti distressed assets transakcí, na které máme v kanceláři specializovaný tým a věnujeme se jim skutečně detailně.

Kvůli vysokým úrokovým sazbám může přetrvávat i nižší ochota věřitelů financovat transakce. Na druhou stranu je tu skupina investorů, kteří disponují vysokou likviditou. Vyčkávají, až se situace stabilizuje, a pak budou chtít investovat.

V druhé polovině roku předpokládáme, že by se aktivita na trhu mohla postupně oživit. Snahou investorů bude zejména diverzifikovat portfolio tak, aby se kompenzovaly ztráty z loňska nebo se eliminovala případná ekonomická rizika. Tradičně stabilní transakční aktivitu očekáváme letos v oblastech energetiky, life science nebo technologií, do kterých se stále vyplácí investovat.

Jak v tomto ohledu hodnotíte loňský rok? Jaká transakce byla podle vás nejzajímavější?

Loňský rok ovlivnil zejména konflikt na Ukrajině. Po vypuknutí války investoři vyčkávali a vyhodnocovali dopady geopolitické situace. Současně bylo třeba řešit zásadnější projekty související s obranou byznysu na Ukrajině a exitu z Ruska a Běloruska. V M&A tedy došlo dočasně k útlumu tradiční transakční aktivity, který byl ale (bohužel, pokud mohu dodat) částečně kompenzován výše uvedeným typem projektů.

Postupem času se nicméně trh s novými podmínkami vyrovnával a v druhé polovině roku se pak vrátil k úrovni běžné aktivity. Transakce mířily do oblastí automatizace, digitalizace, AI, služeb, či nových technologií, tedy oborů s perspektivním růstem. Zaznamenali jsme zejména zájem o venture kapitál a řada klientů expandovala v těchto progresivních oborech na nové trhy. Investoři mají stále větší zájem také o udržitelné investice, kde využívají i výhodnější podmínky v rámci zeleného financování.

Jakou práci vaší kanceláře byste z hlediska M&A v poslední době vyzdvihli?

Pro společnost Škoda Auto náš tým poskytoval komplexní právní podporu při řešení sporů o užívání označení Škoda. Dlouholeté spory se strojírenskými společnostmi ze Škoda Group ukončila dohoda všech stran o převodu práv k ochranným známkám Škoda. Jejich vlastníkem po celém světě se podle této dohody stala automobilka Škoda Auto. Rozsahem šlo o výjimečnou transakci, která vyžadovala zapojení kolegů z více právních oborů, a to v oblastech soudních sporů, duševního vlastnictví i transakčního poradenství. Zastupovali jsme i realitní skupinu European Housing Services (EHS), která investovala do jedné z největších realitních společností na českém trhu M&M Reality. Asistovali jsme rovněž u řady venture kapitálových transakcí – například u investice do startupu Daytrip, EquiLibre Technologies nebo u prodeje českého startupu Pekat Vision.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross