Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

6. 10. 2020

Autoři: David Krch, David Neveselý, Josef Žaloudek

Vážení klienti a obchodní partneři,

ve Sbírce zákonů byl dne 25. 9. 2020 vyhlášen zákon č. 386/2020 Sb. („Novela“), který má za následek zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se zpětným účinkem pro vklady vlastnického práva k nemovitým věcem provedeným katastrem nemovitostí od 1. 12. 2019.

Daň z nabytí nemovitých věcí je tedy zrušena u takových převodů nemovitých věcí, u nichž byl návrh na vklad proveden katastrem nemovitostí od 1. 12. 2019 (tj. lhůta pro podání daňového přiznání byla po 31. 3. 2020). Na tyto vklady vlastnického práva provedené katastrem nemovitostí od 1. 12. 2019 se vztahovalo Mimořádné opatření Ministerstva financí č. 888 („Mimořádné opatření“), podle kterého byly odpuštěny sankce za pozdní podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a pozdní placení této daně. Poplatníci, kteří využili Mimořádného opatření už nemusí podávat daňové přiznání ani platit daň z nabytí nemovitých věcí (pokud se na ně vztahuje Novela). Poplatníci, kteří nevyužili Mimořádného opatření a podali daňové přiznání a uhradili daň z nabytí nemovitých věcí (pokud se na ně vztahuje Novela), mohou požádat o vrácení daně z nabytí nemovitých věcí podáním žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí.

Součástí Novely jsou také doprovodné změny zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů mj.

  • prodloužení časového testu pro osvobození příjmu z prodeje nemovité věci, která není určena k bydlení, od daně z příjmů fyzických osob ze současných 5 na 10 let, pokud poplatník nabude prodávanou nemovitou věc od 1. 1. 2021 (s určitými výjimkami při použití prostředků z prodeje nemovité věci na uspokojení vlastní bytové potřeby);
  • snížení maximální uplatnitelné výše nezdanitelné části základu daně ve formě úroků z úvěrů na financování bytové potřeby z 300 tis. Kč na 150 tis. Kč pro obstarání bytové potřeby po 1. 1. 2021.

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí otevírá současně prostor pro nové struktury a mechanismy pořizování nemovitých věcí a ochrany majetku. Pokud vlastníte nemovitou věc a máte zájem ji prodat, či pokud si nejste jisti daňovými dopady již uskutečněného prodeje, neváhejte se na nás obrátit.

Naši odborníci zhodnotí Vaši konkrétní situaci a společně nalezneme nejoptimálnější řešení.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross