Vítězství právního týmu HAVEL & PARTNERS v řízení před Soudním dvorem EU

11. 10. 2019

Právní tým ve složení Jan Šturm, Ivan Rámeš, Tereza Hrabáková a Katrin Tauchmanová, kteří se specializují mj. na ochranu duševního a průmyslového vlastnictví, dosáhl významného vítězství, když před Tribunálem Soudního dvora Evropské unie uspěl se žalobou proti rozhodnutí Evropského úřadu pro duševní vlastnictví (EUIPO). Tribunál jejich žalobě vyhověl a rozhodnutí EUIPO zrušil.

Konkrétně se jednalo o námitkové řízení ve sporu o ochranné známky EU výrobce krmiv pro psy a kočky Carnilove. Jako protistrana stál přihlašovatel se značkou Meatlove, přičemž ve sporu šlo o podobnost názvů obou produktů.EUIPO původně rozhodl, že „se nejedná o zaměnitelná označení a jejich význam nebude spotřebitel vnímat jako podobný“. Námitky našeho klienta tak byly původně před EUIPO zamítnuty.

Po rozhodnutí EUIPO jsme převzali zastoupení klienta a připravili komplexní žalobu k Tribunálu Soudního dvora EU. Soudní řízení trvalo 13 měsíců a Tribunál dal nakonec naší žalobě za pravdu, když zejména nesouhlasil s významovým porovnáním obou slov, které provedl a pro svou argumentaci využil EUIPO. Dle názoru Tribunálu EUIPO nesprávně posoudil, že zde není významová podobnost, a to především pro anglicky mluvící spotřebitele, kde je podobnost zcela zřejmá, a dále vůbec nevyhodnotil významovou podobnost pro španělsky a italsky mluvící spotřebitele. Z tohoto důvodu bude EUIPO rozhodovat ve věci znovu s tím, že názor Tribunálu je pro EUIPO závazný.

Podařilo se nám tak přispět k ochraně značky a kvalitního produktu známé české rodinné firmy a ochránit její zájmy nejen na českém trhu, ale především v mezinárodním kontextu, protože Carnilove své výrobky vyváží do 70 zemí na celém světě.

Rozhodnutí Tribunálu v plném znění je k dispozici ZDE.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross