Specialisté na soutěžní právo z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS zajišťovali komplexní právní poradenství pro společnost T-Mobile Czech Republic ve sporu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad uložil společnosti za údajné porušení pravidel hospodářské soutěže v roce 2015 pokutu více než 9 milionů korun. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil dřívější závěry Krajského soudu v Brně a nevyhověl kasační stížnosti ÚOHS. Tým HAVEL & PARTNERS tak při zastupování klienta uspěl s argumenty na podporu závěru o nutném zrušení rozhodnutí ÚOHS.
Zatupování T-Mobile ve sporu již v roce 2016 převzal tým HAVEL & PARTNERS specializovaný na soutěžní právo. Na kauze pracoval partner Robert Neruda, counsel Ivo Šimeček a další členové specializované skupiny kanceláře, včetně soutěžních ekonomů.
Celá kauza je mnohem starší. Jde v ní o takzvané propojovací dohody mezi operátory, které v roce 2000 uzavřel tehdy nově vstupující OSKAR s oběma již na trhu působícími operátory. Cílem dohod bylo umožnit zákazníkům z různých sítí, aby si mohli volat navzájem. Dohody tedy řešily propojení sítí, pokud volal zákazník z jedné sítě do sítě druhého operátora.
„ÚOHS tyto dohody posoudil s ohledem na sjednanou exkluzivitu jako cílové dohody o rozdělení trhu. Zcela tak ignoroval důvody jejich uzavření, tedy snahu touto vzájemnou exkluzivitou zajistit pokrytí investic spojených s nutností vybudování vzájemných propojovacích bodů. A rovněž fakt, že oba operátoři v dané souvislosti nebyli konkurenti, a nemohli si tedy trh rozdělit,“ vysvětluje Robert Neruda.
Po celém řetězci rozsudků a opakovaných rozhodnutích ÚOHS nyní Nejvyšší správní soud zamítnutím kasační stížnosti ÚOHS potvrdil závěry a argumenty, že uzavírané dohody neměly za cíl narušit soutěž.
Kauza je významná nejen pro T-Mobile, ale má přesah do celého telekomunikačního odvětví. Závěry soudů ohledně limitů pro kvalifikaci dohod jako cílových dohod o porušení hospodářské soutěže budou určující i pro celou řadu budoucích kauz.
Radka Rainová