Právní centrála státu špičkové odborníky nenahradí, říká advokát Havel

5. 7. 2021

Zdroj: E15

Stát by ušetřil, kdyby lépe vybíral a kontroloval externí právní služby, říká řídící partner největší česko-slovenské advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS Jaroslav Havel.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových připravuje návrh novely zákona, která by mu umožnila hájit v majetkových sporech před soudy všechny složky státu, tedy i příspěvkové organizace, jako je například Ředitelství silnic a dálnic nebo Národní památkový ústav. Úřad chce rozšířit své právní pracoviště, kde nyní pracuje necelá stovka odborníků, o desítky dalších právníků. Lze tak ušetřit?

Obecně je žádoucí, aby stát a státní podniky měly k dispozici přiměřená právní oddělení na zabezpečení běžných právních potřeb. Ideálně, aby v čele těchto oddělení byli vedoucí, kteří jsou schopní vybírat a koordinovat práci špičkových advokátních kanceláří v situacích, kdy na to státní aparát nestačí. Kvalitní specializovaní právníci ve službách státu by měli být schopni zajistit právní servis odpovídající kvalitě průměrných advokátních kanceláří.

A možné úspory?

Věříme, že stát může nadále zlepšit své hospodaření při vynakládání výdajů na externí advokátní kanceláře především jejich lepším výběrem a zejména odpovídajícím dohledem při poskytování služeb u již sjednaných zakázek. Sledujeme, že celá řada zakázek vedených ze strany veřejného sektoru je v celkové částce vynaložené na právní služby často i několikrát nadhodnocená oproti tržní ceně, která by byla dosažená v soukromém sektoru, přestože sjednané sazby advokátních kanceláří jsou často výrazně nižší.

Jak by měly úřady a další složky státu postupovat?

Veřejný sektor si často z různých důvodů vybírá advokátní kanceláře, které vůbec nepatří ke špičce v oboru, jež by si naopak vybral soukromý sektor. Podle našich statistik je HAVEL & PARTNERS, která má v současnosti celkem 250 právníků a daňových poradců, jedinou advokátní kanceláří, která patří do první desítky advokátních kanceláří podle realizovaných tržeb jak v oblasti soukromého, tak v oblasti veřejného sektoru. Věříme, že tento fakt mluví za vše.

Cestou k dosažení úspor na straně státu není další navyšování počtu právníků a vytváření dalších specializovaných „právnických úřadů“, ale zásadní zvýšení efektivity činnosti státních zaměstnanců a rozšíření a zvýšení manažerských schopností vedoucích úředníků, kteří advokátní kanceláře objednávají. Zároveň je klíčová jejich důsledná činnost s péčí řádného hospodáře při výběru a kontrole poskytovaných právních služeb.

Nebyla by pro vás advokátní kancelář státu se 150 právníky konkurencí?

Věříme, že činnost špičkových advokátních kanceláří je jak pro veřejný, tak soukromý sektor naprosto nezbytná, protože na straně veřejného sektoru zkrátka v celé řadě případů nelze dosáhnout tak mimořádné výkonnosti vedoucích právníků, jejich unikátního know-how, znalostí nejen místního, ale i mezinárodního práva a právního prostředí, a také vnější a vnitřní motivaci pro vynikající výkon právnické profese.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross