Neztrácím balanc ani správný postoj v oboru i v šermu

26. 6. 2023

Co mají společného soudní spory a právo duševního vlastnictví s šermem a historií? To popisuje v rozhovoru Vojtěch Zavadil, který tyto zájmy propojuje jako koncipient. „V HAVEL & PARTNERS můžu výzvy překonávat v práci i ve volném čase,“ naznačuje. Vojta se v týmu pro oblast technologií specializuje na právo IP a IT, mediální právo, kyberbezpečnost a právní otázky spojené s umělou inteligencí. A ve střehu zůstává i po práci při tréninku historického šermu.

Chceš si taky udržet balanc? Přidej se k nám. Více ZDE.

vojta_final

Vojto, čím se u nás v HAVEL & PARTNERS zabýváš?

Na škole ve druháku jsme měli právo duševního vlastnictví a uvědomil jsem si, že to je oblast, která by mě bavila. V HAVEL & PARTNERS jsem začal ještě jako právní asistent a od samého začátku jsem v týmu, který dělá duševní vlastnictví, moderní technologie, média a e-commerce. Zajímá mě taky umělá inteligence a s ní související právní aspekty. Velký vztah mám ale i k historii, takže v právu rád hledám oblasti, které do ní mají přesah. Například ochranné známky. A tím nemyslím jen keramiku doby bronzové nebo meče se značkou „ULFBERTH“, historické prvky i dnes vidíme u pivovarů, které často spoléhají na heraldiku a erby.

Historie tě tedy baví v práci i ve volném čase…

Ano, velmi rád čtu. Moje knihovna vypadá při troše nadsázky jako detašované pracoviště katedry středomořské archeologie. Zajímá mě primárně antika – zvlášť starověké Řecko a počátky městských států. Od malička mám rád mytologie a obecně příběhy a jazyky, což mě přivedlo k Tolkienovi. Když mám volno, odreagovávám se ale i aktivně – historickým šermem. Většinu lidí napadne šerm v historických kostýmech a zbrojích, ale HEMA, kterou dělám, je spíš snaha porozumět tomu, jak šerm opravdu fungoval, a má blíž ke sportu než divadlu. Máme moderní výbavu. Mou zbraní není fleret nebo šavle moderního šermu, ale langschwert (jedenapůlruční meč), čemuž musí výstroj odpovídat, která má člověka ochránit hlavně od zlomenin. Modřinám se ale člověk občas nevyhne. Jak praví středověká poučka: „Kdo se bojí, neměl by se učit šermovat.“

Jakou má šerm historickou spojitost s právem?

Šermířský souboj byl velmi specifickou formou alternativního řešení sporů. O tom, že se nejednalo o úplnou raritu, svědčí to, že na území Svaté říše římské i Itálie máme řadu dochovaných kodexů, které měly šlechtice naučit, jak v takových duelech obstát. Soudní duel měl přesná pravidla a rozhodoval o něm zpravidla panovník. V rozporu s představou mnoha filmařů ale nečekejte půlhodinové krvavé žně, bojovalo se obvykle do první krve. Paralelu s právem vidím u šermu i v tom, že při tréninku je u sparring-partnera nutná důvěra, rychlá a přesná komunikace a předvídatelnost. To samé je nezbytné i v práci při jednání s Klienty.

Daří se vám to v pracovním týmu?

Myslím si, že v rámci našeho týmu se sešla skvělá, mladá parta, a to jak profesně, tak hlavně lidsky. Můžu tak upřímně říct, že pracuju s lidmi, se kterými dělám rád. Práce je tu sice hodně, ale v dobrém kolektivu to aspoň hezky odsýpá a člověk se často i zasměje.

Co ti tedy pomáhá udržet si balanc?

Člověk musí skousnout, že osobního času a volna není tolik, kolik by rád. Myslím ale, že to není jen tím, že by bylo práce prostě hodně, ale velký vliv na vytížení má i to, jak si člověk nastaví hranice a je schopný je dodržovat. Postupem času, jak stárnu 😊, učím se s tím pracovat, úkoly si lépe rozdělit v rámci týmu a hledat si čas po práci i na to, co mě baví. Není to jednoduché, ale jde to.

hr_all

Zjisti víc o dalších rising stars HAVEL & PARTNERS nebo nám napiš a staň se jednou z nich.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross