Majetek se přesouvá do rukou žen

3. 4. 2023

Zdroj: Týdeník Euro

V současnosti vlastní většinu majetku muži, ale v budoucnu by se mohl trend obrátit, říká Veronika Dvořáková, partnerka advokátní kanceláře Havel & Partners.

* Kolik procent světového bohatství je v rukou žen?

Ženy ovládají zhruba třetinu. Ročně narůstá jejich majetek globálně o pět bilionů dolarů. Více žen se prosazuje ve vedoucích pozicích, jsou stále častěji úspěšnými podnikatelkami a investorkami. Jsou schopné si vybudovat stále větší majetek. Navíc se dle statistiky dožívají ženy vyššího věku než muži, majetek proto často i dědí.

* Pozorujete stejný trend i v Česku?

V rámci naší studie NextŽeny jsme se zaměřili na analýzu majetkových poměrů nejbohatších Čechů, Slováků a českých a slovenských rodin. V současnosti nominálně vlastní většinu majetku muži, ale v budoucnu by se mohl trend obrátit. Při přechodu z generace na generaci by mohlo v rukou žen skončit v rámci dědictví až 70 procent majetku. Výsledky naznačují, že je nutné o ženách uvažovat jako o případných nástupnicích současných vlastníků.

* Jak ženy k majetku přistupují?

Zahraniční studie říkají, že ženy a muži přistupují k financím a správě majetku odlišně.
Ženy neinklinují k rizikovým investicím. Dávají přednost spíše konzervativnější ochraně kapitálu, volí pasivní investiční strategie. Investují dlouhodobě a v souladu se svými názory. Důležité jsou pro ně například environmentální nebo sociální aspekty. V Česku se ale specifickým přístupem žen a mužů ke správě majetku dosud komplexněji nezabývala žádná analýza. V rámci projektu NextŽeny proto aktuálně připravujeme průzkum, který tendence a rozhodovací procesy žen a mužů ohledně investic a majetku u nás zmapuje.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross