Velcí vs. malí: výhody a nevýhody

13. 7. 2022

Zdroj: Právní rádce (2022/7-8)

Je pro advokátního koncipienta lepší svou přípravu na samostatnou právní praxi vykonávat v zázemí velké advokátní kanceláře, nebo se k rozmanitějším případům dostane spíše v rámci menšího týmu? Na otázky Právního rádce odpovídal koncipient HAVEL & PARTNERS Dalibor Slavík.

Co na své praxi v advokátní kanceláři oceňujete nejvíce?

Především je to rozmanitost práce. Setkal jsem se během praxe s řadou velkých a zajímavých případů, včetně mezinárodní obchodní arbitráže pro významnou petrochemickou společnost. Často jde o unikátní spory a projekty, které si žádají velkou dávku kreativního myšlení. Cením si i možnosti pracovat v týmu se zkušenými a přátelskými advokáty. Můžu se učit od těch, kteří jsou špičkou v oboru.

Máte možnost volby flexibilní pracovní doby?

Tuto možnost v kanceláři máme, i když podstatné samozřejmě je vždy udělat včas zadanou práci. U nás je to ale především o domluvě s lidmi, se kterými pracuji. Já například potřebuji práci skloubit s doktorským studiem a díky možnosti přizpůsobit si pracovní dobu se mi to daří dobře.

Jaké jsou výhody práce ve velké zavedené advokátní kanceláři?

Předně je to velké množství zkušených advokátů a odborníků z různých oblastí. Pokud řeším případ, který má přesah do jiných právních oblastí (například bankovní regulace, veřejné zakázky), stačí zvednout telefon a probrat problém s kolegou, který se této oblasti věnuje. Dál je to možnost pracovat na unikátních případech pro velkou klientelu. Účastnil jsem se i mezinárodní arbitráže ve Vídni.

Komunikujete sám s klienty?

S některými klienty komunikuji napřímo, v jiných případech se spíše účastním komunikace advokáta s klientem. Záleží případ od případu.

Je příprava z právnické fakulty pro praxi dostačující, nebo je jen odrazovým můstkem?

Příprava z fakulty je sice odrazovým můstkem, ale mimořádně důležitým. Nemyslím si, že teorie na fakultě a reálná praxe jsou dva rozdílné světy. Absolvent s dobrými teoretickými znalostmi má naopak výrazně navrch. Pokud pracuje pečlivě, spolehlivě a samostatně, je velkým přínosem pro své kolegy. A vnímám, že takových koncipientů si kancelář váží.

Jak hodnotíte vzdělávání koncipientů organizované Českou advokátní komorou?

Myslím si, že by se koncepce vzdělání měla v některých ohledech změnit. Obsah vzdělávacích seminářů je často opakováním učiva z fakulty. Na většině seminářů přednáší advokáti, přínosem by byly i semináře vedené lidmi z jiných profesí (zejména soudci, úředníky z katastru nemovitostí nebo finanční správy apod.). Ostatně v únoru vznikly teze ke změnám koncepce povinného vzdělávání ČAK, které jsme v rámci naší kanceláře připravili pod vedením partnera Františka Korbela.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross