Řešte včas, co bude s vaším majetkem, až tu nebudete

5. 2. 2024

Zdroj: Euro

Pozůstalostní řízení trvají i několik let. Včasné řešení může pozůstalým zásadně usnadnit život, upozorňuje Jiří Kunášek, partner právní kanceláře Havel & Partners, v níž se podílí na vedení skupiny pro oblast dědického práva.

Jak se postupuje, když v případě smrti neexistuje závěť, dědická smlouva ani jiný institut?

Postupuje se podle zákona, který dědice rozděluje do šesti dědických tříd. Většinou majetek přechází na dědice z 1. třídy, kam patří manželky a manželé a děti. Ti si pak dědictví dělí stejným dílem. Pokud se ale nenajdou dědicové podle zákonných pravidel v 1. třídě, majetek přechází na dědice z 2. třídy a tak dále. V praxi může mít zákonná posloupnost zásadní důsledky pro rozložení rodinného majetku.

Například jaké?

Máte třeba jediného syna. Je úspěšný, nabyl významnou část rodinného majetku a stará se o něj. Zatím se neoženil a nemá děti. Už rok žije v domácnosti společně s partnerkou, kterou jste viděli jen párkrát. Kdyby se stalo neštěstí a syn po sobě nenechal závěť, dědí podle zákona podstatnou část rodinného majetku právě partnerka. Mnoho lidí si také neuvědomuje, že když mají s partnerem děti, ale nejsou manželé, není pozice druhého partnera optimální a zabezpečená. Dědictví prakticky výhradně přechází na děti.

Jak tedy takovým situacím předcházet?

Základem je alespoň sepsání závěti, ideálně před notářem, kdy odpadá riziko ztráty a otázky pravosti. Závěť lze ale odvolat či změnit a dědicem ustavit kohokoli jiného. Větší míru jistoty tak může dát dědicům dědická smlouva. Je možné jmenovat i správce pozůstalosti. U jednotlivců s větším majetkem jsou pak vhodnější instrumenty typu nadační a svěřenské fondy nebo řešení v rámci family office.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross