Objevil se nám tu takový nešvar. Aneb švarcsystém a jak na něj

10. 3. 2021

Zdroj: Magazín LMC

Současná nepříznivá ekonomická situace a menší poptávka na trhu práce téměř vybízejí k využívání tzv. švarcsystému z důvodu úspor nákladů. Kdy je ale spolupráce s externisty ještě obhajitelná a kdy už byste měli mít zaměstnance?

Základním principem švarcsystému je, že práci, která by z povahy věci měla být vykonávána spíše zaměstnanci v pracovním poměru či na dohodu, vykonávají externisté či poskytovatelé služeb pracující na základě obchodní smlouvy. Za ně nemusí společnost odvádět sociální a zdravotní pojištění. Externisté mají sice více povinností a odpovědnosti a téměř nulovou ochranu (což si možná často ani neuvědomují), ale ve výsledku i jim se tato forma spolupráce zdá být výhodná. 

Potud to asi všichni známe. Existují ale i situace, kde je takovýto postup nejen přípustný, ale dokonce i obhajitelný a legální. 

Kdy se to hodí a kdy už nikoliv?

Pro firmy tu máme jednu dobrou zprávu. Ne každá obchodní smlouva s poskytovatelem služeb je totiž švarcsystém, obzvlášť v některých odvětvích a při správném nastavení tato spolupráce může fungovat ke spokojenosti všech zúčastněných. Takovéto nastavení samozřejmě z povahy věci nejlépe legálně funguje zejména u specializovaných, odborných činností, jako jsou například:

 •  IT specialisté,
 • architekti,
 • školitelé, lektoři atd.

U např. dělnických profesí se argumenty proti vyhodnocení spolupráce jako švarcsystému hledají hůře, ale ani tam není třeba házet hned flintu do žita. Velmi časté, a bohužel v obvyklých případech nepřípustné, je to zase například u:

 • typicky zaměstnaneckých pozic (ředitelé, personalisté, referenti atd.),
 • operátorů výroby,
 • pracovníků v pohostinství atd., zejména za předpokladu, že i ostatní znaky švarcsystému jsou splněny. 

Nevíte si rady s nastavením smluv pro vaše externisty? Poraďte se s těmi nejlepšími v oboru. S advokátní kanceláří Havel & Partners spolupracujeme i my v LMC a můžeme ji jen doporučit.

Obchodní smlouva s OSVČ = švarcsystém?

Obchodní smlouva s poskytovateli služeb je úplně jiným typem závazku než pracovněprávní smlouva či dohoda a přesně tuto odlišnost inspektoři SÚIP pravidelně u firem prověřují. V situaci, kdy jsou při kontrole předloženy totožné dokumenty s tím, že jeden je pouze nadepsán jako pracovní smlouva a druhý jako smlouva o spolupráci, nezbývá moc prostoru pro případnou argumentaci o tom, jak moc se tyto vztahy liší. 

Při přípravě obchodní smlouvy o spolupráci, poskytování služeb atd. byste se tedy měli vyvarovat používání typicky pracovněprávních pojmů. Jde především o pojmy:

 • zaměstnanci,
 • dovolená,
 • stravenky,
 • pracovní doba,
 • přesčasy, 
 • nadřízení atd. 

Poskytovatelé služeb by naopak měli pracovat pro společnost ideálně nárazově, na svůj náklad (žádné služební telefony či kompenzace za cestování) a odpovědnost, a hlavně nezávisle, podle svých vlastních kapacit a podle vlastního rozvržení času.

Česká republika zná švarcsystém, pojmenovaný po panu Miroslavu Švarcovi, který jej „vynalezl“, od počátku 90. let. Dokonce o něm jednal s tehdejší vládou, nakonec však neuspěl a po změně zákona byl odsouzen na 18 měsíců nepodmíněně.

Tady Pepa je můj šéf aneb kde žádná smlouva nepomůže

Když už kontrolní orgány do firmy přijdou, nejčastěji se nejdříve kontroluje smluvní dokumentace a další písemné podklady. A pak se inspektoři začnou zaměřovat také na skutečné fungování spolupráce s poskytovateli služeb. Právě tady bývá často kámen úrazu.

Pokud totiž Pepa Vomáčka vypoví, že tady Honza je jeho nejlepší zaměstnanec, který pečlivě plní všechny úkoly, co mu zadá, a nikdy nerozbije žádné pracovní pomůcky, a Maruška ze mzdové účtárny řekne, že Honza je fajn, protože pravidelně čerpá dovolenou, chodí si pro výplatu a moc nemarodí, nezachrání vás ani sebelepší smlouva. 

Pokud tedy s externisty spolupracujete, je zásadní, aby tak k nim všichni ve firmě také přistupovali. Nebojte se je využívat, při vhodném nastavení jak právní stránky, tak i pravidel faktické spolupráce můžete získat zajímavé lidi bez hrozby vysoké pokuty. Jen je skutečně potřeba dodržovat pravidla uvedená výše. 

Článek vznikl ve spolupráci s největší česko-slovenskou právní kanceláří HAVEL & PARTNERS. Ačkoliv ho viděly oči několika právníků, chápejte ho prosím pouze jako informativní a s obecným charakterem, nikoliv jako návod. Pokud ve vaší firmě dané téma řešíte, vždy se poraďte s experty na pracovní právo.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross