Evropské právní novinky (I/2018)

1. 1. 2018

Vážení klienti a obchodní přátelé,

je mi potěšením Vám po čase představit nové vydání našich Evropských právních novinek, zaměřených na důležité změny a nové trendy v právu EU a jejich promítání do právního řádu ČR.

Zásadním tématem tohoto roku zůstane nařízení GDPR, které se začne uplatňovat již od 25. května 2018. O tomto nařízení Vás průběžně prostřednictvím nejen Evropských právních novinek informujeme a toto vydání není výjimkou. Tentokrát jsme se zaměřili na institut pověřence pro ochranu osobních údajů (DPO), kterého budou muset někteří z Vás od května povinně jmenovat. Zejména se zaměřujeme na doporučení Pracovní skupiny 29, která se týkají jeho jmenování a odpovědnosti, a rozvádíme možné přístupy k plnění této specifické nové povinnosti. Informujeme Vás také o nové službě outsourcingu výkonu činnosti DPO, kterou jako advokátní kancelář nabízíme.

Dále Vám přinášíme shrnutí návrhu směrnice, který počítá s  vytvořením zákonného rámce upravujícího neformální restrukturalizaci finanční angažovanosti korporací – mimoinsolvenční a v zásadě neveřejné řešení situace, které má pomoci předejít úpadku. Z oblasti duševního vlastnictví přinášíme pohled na budoucnost IP práv po brexitu, zejména s ohledem na návrh pozičního dokumentu vydaného Evropskou komisí, který se týká práv duševního vlastnictví unitárního charakteru. Vedle problematiky osobních údajů je v současné době aktuální též téma regulace pohybu údajů neosobních v rámci EU, proto jsme se zaměřili také na otázky týkající se překážek jejich volného pohybu a přinášíme shrnutí požadavků nového návrhu nařízení EU v této oblasti.

V neposlední řadě jsme zařadili pohled ze Slovenska na novelu zákona o pobytu cizinců, účinnou od května 2017, která transponuje směrnici o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí na základě převedení v rámci společnosti. Naši advokáti se na základě velmi cenných praktických zkušeností se stále čerstvou implementační úpravou zaměřili na specifika žádosti o udělení přechodného pobytu za účelem přesunu zaměstnance.

Nechybí samozřejmě ani aktuality ze soutěžního práva a informace k záměru Komise učinit zadávání veřejných zakázek efektivnější.

Naše advokátní kancelář Vás bude podporovat v dobré orientaci v současném propojeném světě i v letošním roce, do kterého vstoupila pod novým názvem HAVEL & PARTNERS.

Přeji Vám příjemné čtení a úspěšný rok 2018.

Robert Nešpůrek

Partner

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross