HAVEL & PARTNERS poskytla poradenství České spořitelně při řešení daňové uznatelnosti daru pro nadaci na podporu vzdělávání

7. 8. 2023

Právní a daňoví odborníci advokátní kanceláře poskytli komplexní poradenství České spořitelně (ČS), při řešení komplikované daňové otázky související s darem a jeho daňovou uznatelností. Správce daně v případě daru České spořitelny Nadaci Depositum Bonum neuznal snížení daňového základu. Argumentoval přitom tím, že nadace nevyužila veškeré darované prostředky v daném zdaňovacím období. Rozhodnutí daňové správy ale odmítl Městský soud v Praze a pro nezákonnost jej zrušil.

O poradenství pro ČS se v případu postaral tým, který se specializuje na daňová řízení a litigace pod vedením partnerů Davida Krcha, Josefa Žaloudka a Františka Korbela a právní expertky Alice Zemánkové.

„Jde o rozhodnutí, které má precedentní charakter, neboť potvrzuje, že se na dárce nepřenáší zodpovědnost ani důkazní břemeno prokazovat daňové správě, v jaké lhůtě prostředky vynaložil obdarovaný na veřejně prospěšné účely,“ vysvětluje David Krch.

ČS po zrušení zákona o vkladních knížkách disponovala prostředky ve výši necelých dvou miliard korun, které si po zrušení vkladních knížek ani po opakovaných výzvách ČS nevybraly zpět oprávněné osoby.

ČS proto založila Nadaci Depositum Bonum, jež podporuje vzdělávací projekty, a tyto prostředky jí věnovala jako dar. Ten si následně ČS odečetla z daňového základu, a to na základě ustanovení zákona o daních z příjmu, které umožňuje snížit základ daně o hodnotu daru poskytnutého mj. veřejným institucím či neziskovým organizacím a nadacím, jež veřejně sbírají prostředky na vědu, vzdělávání, výzkumné a další veřejně prospěšné účely.

Správce daně následně ale rozhodl, že dar, nelze takto odečíst od základu daně. Argumentoval mj. tím, že obdarovaný, tedy nadace, má povinnost vynaložit všechny obdržené prostředky v roce, kdy si dárce uplatňuje odpočet od základu daně.

„Soud se nicméně ztotožnil s naší argumentací, že poskytnutí daru na veřejně prospěšné účely bylo učiněno zcela legálně a v souladu s podmínkami pro snížení základu daně podle zákona o daních z příjmů, i pokud nebyl dar spotřebován v daném roce,“ říká František Korbel, který Českou spořitelnu jako advokát u soudu zastupoval.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross