Žaloby na stát o odškodnění mají šanci uspět, říká advokát Petr Kadlec

23. 4. 2020

Zdroj: E15 (23. 4. 2020)

Městský soud v Praze zrušil od 27. dubna čtyři opatření omezující volný pohyb, služby a maloobchod. Nebyla totiž vydána v režimu krizového zákona. Přestože to vláda ještě může napravit, otevírá verdikt podle advokáta Petra Kadlece z právní kanceláře HAVEL & PARTNERS cestu k žalobám o náhradu škody. 

Jak rozhodnutí Městského soudu v Praze hodnotíte?

Nemáme ještě k dispozici rozsudek, nicméně podle mého názoru je správné, že soud vyhodnotil jako nepřijatelné, že vláda obešla krizový zákon. Soud tím vyjádřil přesvědčení, že v době nouzového stavu má vydávat krizová opatření vláda svým usnesením, nikoli toto obcházet a nechat ministra zdravotnictví suplovat její pravomoci extenzivním výkladem zákona o ochraně veřejného zdraví.

Je tu šance pro to, že se mimořádná opatření uvolní?

Může to vést paradoxně s vysokou pravděpodobností k prodloužení nouzového stavu. Omezení pohybu osob a omezení podnikání formou zrušených opatření ministra zdravotnictví nebyla na nouzovém stavu závislá. Jestliže však bude stát chtít tato omezení zachovat, bude je nucen přijmout formou krizových opatření vlády, a ta lze přijmout pouze během nouzového stavu.

Vytváří aktuální soudní rozhodnutí prostor pro případné žaloby podnikatelů na stát o odškodnění? 

Podnikatelé budou moci nyní žalovat stát za škodu způsobenou soudem zrušenými mimořádnými opatřeními ministra zdravotnictví podle zákona  o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Pokud stát vydá obsahově stejná opatření znovu formou usnesení vlády podle krizového zákona, přichází ovšem do úvahy náhrada škody podle krizového zákona.

Co hromadné žaloby?

Hromadné žaloby v České republice nejsou možné, nicméně očekáváme, že soud brzy rozhodne precedenční spor a podle něj se budou řídit další případy. Takový postup by byl vhodný pro justici i z důvodu jejího očekávaného zahlcení.

Jak mají podnikatelé, kteří se budou chtít soudit, postupovat?

Podnikatel bude muset poslat žádost o odškodnění podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci na ministerstvo zdravotnictví. To bude mít lhůtu šest měsíců na rozhodnutí. Pokud ministerstvo nárok neuzná, bude se teprve moci obrátit na příslušný soud.

Co aktuální rozhodnutí bude znamenat pro byznys v Česku?

Toto rozhodnutí soudu posiluje pravděpodobnost úspěchu žalob na náhradu škody. Stát bude nucen rychle nabídnout podnikatelům řešení formou veřejné podpory a případně novelizovat krizový zákon. Může to také vést k tomu, že stát bude opatrnější při přijímání či prodlužování krizových opatření ve snaze vyhnout se excesu a žalobám.

Bez ohledu na toto soudní rozhodnutí jsme v Havel & Partners toho názoru, že by se stát měl přihlásit k tomu, že co možná nejspravedlivěji a v rámci svých finančních možností napraví škody vzniklé podnikatelům prostřednictvím veřejných podpor. Pravidla EU k tomu dávají dostatečný prostor. 

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross