Sčítání lidu, nejen toho českého!

1. 4. 2021

Autorky: Pavla Kaufmannová, Kateřina Randlová

Určitě Vám neunikla informace, že v období od 27. 3. do 11. 5. 2021 probíhá v České republice („ČR“) sčítání lidu, domů a bytů („sčítání lidu“). Věděli jste ovšem, že povinnost „sečíst se“ nemají pouze občané České republiky, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale i někteří cizinci, nebo naopak, že se tato povinnost netýká všech českých občanů?

Mezi osoby, které podléhají sčítání lidu patří zejména fyzické osoby, které mají v rozhodný okamžik na území České republiky trvalý pobyt, přechodný pobyt nad 90 dnů, udělen azyl, doplňkovou nebo dočasnou ochranu.

Povinnost sečíst se navíc mohou mít občané ČR, kteří v rozhodný okamžik žijí na území ČR, ale ještě se nepřihlásili k pobytu, nebo naopak cizinci, kteří mají na území ČR přechodný pobyt, ale v rozhodný okamžik pobývají v zahraničí. Za rozhodný okamžik se přitom považuje půlnoc ze dne 26. 3. na 27. 3. 2021.

Povinnost sečíst se proto dopadá jak na české občany s trvalým pobytem na našem území, české občany žijící v rozhodný okamžik na území bez přihlášeného pobytu, tak i na cizince, kteří zde mají přechodný pobyt na dobu delší 90 dnů.

Sčítání se naopak netýká diplomatů a cizinců, kteří jsou na našem území přítomni do 90 dnů. Všem čtenářům tohoto příspěvku, kteří spadají do těchto skupin, proto doporučujeme, aby tuto povinnost nepřehlíželi, neboť v opačném případě jim může hrozit pokuta až do výše 10.000 Kč.

Všechny informace týkající se sčítání lidu včetně příslušného formuláře jsou v několika jazycích dostupné na adrese https://www.scitani.cz/ nebo v mobilní aplikaci „Sčítání2021“.

Pokud by Vám nestačily podrobné návody a odpovědi uvedené ve výše uvedených zdrojích, budeme Vám s kolegy taktéž kdykoli rádi k dispozici.

Klíčové kontakty

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross