Legendy z jedné lavice

16. 8. 2021

V naší kanceláři zdaleka nespojuje jen úspěch, ale také přátelství! Skvělým příkladem toho jsou David Neveselý a Robert Neruda; od 14 let, kdy spolu začali sedět v jedné lavici brněnského Gymnázia Elgartova, nerozlučná dvojka, zapálení sportovci a dříve i zcela neúspěšní amatérští umělci. Dnes ovšem špičkoví právníci a společníci HAVEL & PARTNERS.

Davča a Bobo, jak jim spolužáci říkali a jak se soukromě oslovují dodnes, se potkali na gymplu v Brně. Chodili do jedné třídy a seděli spolu v lavici. Pojí je ale nejen dlouholetá studentská spolupráce, kdy se jeden od druhého snažili opisovat. „Od 14 let jsme trávili spoustu času spolu. Já byl šprt, co měl problém si najít holku, a David třídní playboy, který měl školu víc na háku. Takto jsme to měli rozdělené,“ vzpomíná na tu dobu Robert Neruda.

Svou extrovertní povahu a výřečnost chtěli společně zúročit v divadle. A poté, co pravidelně nasávali atmosféru experimentální brněnské kulturní scény v rámci předplatného do Studia Marta, pustili se společně i do vlastních odvážnějších akcí. „Pokusili jsme se spolu s dalšími nešťastníky nazkoušet Malého prince jako divadelní hru. Celé to skončilo na mé nezpůsobilosti cokoli zazpívat a Davidově neschopnosti pronést jakoukoli větu s normální intonací,“ směje se Robert. David Neveselý ho doplňuje: „Neúspěchem skončil i náš pokus prorazit na poli pop music s vlastní new wave hudební skupinou. Já sice kdysi zpíval ve sboru, ale neměl jsem nástroj. A Robert sice kdysi chodil do Valášku, ale vůbec nemá hudební sluch.“

Z Brna do Kapského Města a zpět

Útěchu našli v jiné společné vášni, a tou je sport. Vyráželi spolu týden co týden hrát fotbal, každou druhou neděli pak fandili v kotli Zbrojovky, kde zažili i památný zápas se Slávií, na který přišlo neuvěřitelných 44 tisíc diváků. Najezdili na kole nebo na bruslích nesčetně kilometrů a dodnes spolu pravidelně obouvají běžecké boty a záda si jistí na kratší ale i maratónské vzdálenosti. Dohromady Robert s Davidem uběhli tolik kilometrů, že by to vydalo na cestu z Brna do Kapského Města a zpět.

Po letech společných intenzivních zážitků na gymplu ale přišlo rozhodování, kam dál. Každý sice zamířil na jinou univerzitu, oba ale zvolili právo. David v Praze a Robert zůstal věrný Brnu. To jim ovšem nebránilo se potkávat, kdykoliv to šlo, hrát taroky a ve stavu nejvyšší nouze se i společně učit. „Vrcholem byla společná příprava na státnice na chalupě Robertových rodičů. Já tam měl na starosti každodenní přípravu krupičné kaše, Robert ničil plevel a společně jsme se starali o pudla Peggynu,“ popisuje David vzpomínku nápadně připomínající scény z filmu Léto s kovbojem.  

A nerozluční stejně jako Edmund Hillary a Tenzing byli David s Robertem také na cestách. Společně prošli hory, nížiny i daleké kraje. „Z našich společných cestovatelských zážitků těžko vybrat jen jeden. Musím ale zmínit náš výlet do Číny. Bylo nám 24 let a je to příběh, z nějž vyčnívá zejména vzájemné zranění se trubkami ve spacím autobusu během dvou sekund a také to, jak jsme skončili na policejní stanici kdesi v Sečuánu,“ vypráví Robert.

Na jedné lodi

A i když po studiích jejich profesní cesty mířily každá úplně jinam, už 11 let jsou zase na jedné lodi – jako kolegové v HAVEL & PARTNERS. David nastoupil do kanceláře v roce 2007 jako zkušená posila týmu specializovaného na služby privátním klientům. Robert v tu dobu působil jako místopředseda Úřadu pro hospodářskou soutěž. „Chtěl jsem mít Roberta zase vedle sebe jako na škole. Navštěvoval jsem proto čím dál častěji pod různými záminkami pracovně ÚOHS a mazaně jsem tam také posílal i zakladatele kanceláře Roberta Nešpůrka a Jaroslava Havla, aby si Roberta obhlédli jako naši novou případnou posilu. Záměr byl jasný, vrátit Roberta do mé sluneční soustavy,“ říká s trochou nadsázky David.

A lano hozené z Prahy zafungovalo. Robert nastoupil v roce 2010 do kanceláře jako klíčový člen týmu zaměřeného na právo hospodářské soutěže. „Od té doby, co je Robert v HAVEL & PARTNERS, jsem mnohem klidnější a taky motivovanější. Je to můj nejlepší kamarád a jsem pyšný, co všechno dokázal,“ dodává David.

Mimořádně úspěšní jsou ale oba. Dnes David i Robert vedou špičkové právní týmy ve svých oborech a jsou partneři a společníci v největší a nejúspěšnější česko-slovenské advokátní kanceláři. Od dob, kdy sdíleli jednu lavici, jsou ale také bez přestávky nerozluční přátelé. „Máme štěstí, že se máme a jsme tu vždycky pro sebe, už 30 let. Těším se na všechny další společné zážitky, které nás ještě čekají, třeba pravidelné pánské jízdy s našimi dětmi. A na září plánujeme společnou cyklojízdu z Vídně do Prahy,“ doplňuje Robert svého celoživotního parťáka.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross