Jaroslav Havel: Klienti stále více vyžadují komplexní služby

7. 2. 2022

Zdroj: Lawyers & Business (1-2/2022)

Jaké má vaše kancelář plány na rok 2022? Na co se chcete zaměřit?

Jako lídr česko-slovenského právního trhu chceme především dál upevňovat naši výjimečnou pozici na trhu a neustále zvyšovat kvalitu našich služeb.

Velkým tématem nadcházejícího období bude udržitelnost a ESG, pro které máme komplexní tým i nabídku služeb, a chceme dál rozvíjet i poradenskou skupinu zaměřenou na daňové právo, kterou jsme loni výrazně posílili především v oblasti daňových sporů. V letošním roce bude pro nás také zásadní další rozvoj naší nemovitostní praxe; máme vytvořenou komplexní strategii na roky 2020–2030, která předpokládá významný nárůst našeho tržního podílu v této oblasti. V rámci naší venture kapitálové praxe chceme nadále systematicky monitorovat progresivní obory a zajímavé firmy, vyhodnocovat jejich byznysový potenciál a hledat pro ně na trhu nové příležitosti. Rozvíjet chceme i další naše klíčové praxe, jako jsou technologie, M&A, řešení sporů a compliance nebo legislativa a spolupráce s veřejným sektorem.

Jsme jednou z technologicky nejvyspělejších advokátních kanceláří ve střední Evropě a inovativní firmou, která klientům nabízí skutečně komplexní služby a je jejich dlouhodobým strategickým partnerem v byznysu. Pokud ale nejste schopni okamžitě reagovat na změny, nemůžete v dnešním turbulentním světě, který zásadně ovlivňuje dynamický vývoj ekonomiky a technologií, dlouhodobě obstát. Budeme proto dál sledovat aktuální vývoj a nejnovější technologie, abychom byli o krok napřed a přinášeli našim klientům nová inovativní řešení.

Jak v tuto chvíli vnímáte budoucnost advokacie a obecně poradenství jako takového? Co budou klienti v příštích letech vyžadovat? A co bude klíčové pro úspěch v poradenství?

Klienti – ať už jde o firmy či privátní klientelu – stále více vyžadují komplexní služby. Jednotlivé obory jsou čím dál víc provázané, prolínají se mezi sebou různé specializace. Pokud tedy chcete klientovi nabídnout skutečně špičkovou službu, musíte mít nejen vynikající znalost práva napříč všemi oblastmi, ale také ji propojit s daňovým poradenstvím, technologickými řešeními, inovativním přístupem, PR a také s výjimečným obchodním přehledem a business intelligencí, které dokážou posunout klienta v jeho podnikání dál. V podstatě už od založení naší kanceláře v roce 2001 byla naší prioritou komplexnost služeb, kterou neustále prohlubujeme a považuji ji i do budoucna za jednu z našich největších konkurenčních výhod.

Očekávám také, že u špičkového poradenství s vysokou přidanou hodnotou poskytovaného elitními advokátními kancelářemi a daňovými poradci porostou do budoucna ceny služeb. Příčinou je nejenom ekonomický vývoj (HDP či inflace) nebo celkový nárůst aktiv klientů, kteří jsou schopni a ochotni platit víc za špičkové služby. Ve srovnání se zahraničím jsou totiž ceny právních služeb na českém trhu stále významně nižší, a to i ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy včetně Balkánu či Ukrajiny, kde si kanceláře účtují až o cca 50 % vyšší sazby. Elitní americké advokátní kanceláře si účtují zhruba 600–1200 dolarů, obdobně je to přepočteno na libry ve Velké Británii, v sousedním Německu či v Rakousku pak je to asi 200–550 eur.

Ke zvýšení cen tak postupně přistupuje celý trh profesionálních služeb. Bez úpravy cen by totiž nebylo možné zdravě ekonomicky pokračovat v budování týmu špičkových specialistů poskytujících služby na nejvyšší úrovni, ani investovat do nových technologií a inovativních řešení pro klienty.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross