HAVEL & PARTNERS - Úspěšná vize a odvaha riskovat

23. 9. 2021

Zdroj: Top Class (září 2021)

Z malé advokátní kanceláře se dokázala HAVEL & PARTNERS vypracovat na světově uznávanou středoevropskou firmu nové generace s unikátní pozicí na česko-slovenském trhu. Dnes jde o největší nezávislou právnickou kancelář, která svým klientům v rámci práva a klíčových podnikatelských odvětví nabízí nejkomplexnější domácí i zahraniční poradenství.

PŘÍBĚH ÚSPĚCHU TÉTO PRÁVNÍ KANCELÁŘE se píše už 20 let. Začátky byly přitom docela náročné a kromě úzkého týmu pěti právníků, kteří stáli u zrodu nezávislé kanceláře tehdy nazvané Havel & Holásek, jen málokdo věřil, že mohou uspět.

V roce 2001 začínali v malé místnosti, kde sedm dní v týdnu pracovali kolem jednoho stolu obklopení krabicemi od počítačů a hromadami spisů. „Řada kolegů nechápala, proč jsme opustili dobrá místa u prestižní firmy. Někteří z našich tehdejších nadřízených nám dokonce předpovídali, že jsme se tímhle krokem odsoudili k tomu, že budeme celý život jen zakládat eseróčka,“ vzpomíná zakladatel a řídící partner právní kanceláře Jaroslav Havel. O to větší ale byla touha těchto mladých právníků uspět a uskutečnit svoji vizi, kterou inspirovaly nejúspěšnější londýnské a americké právní firmy s komplexními službami a profesionálním managementem.

CESTA K ÚSPĚCHU

Do půl roku od vzniku firmy se kancelář rozrostla na tým 15 právníků s podobnými zkušenostmi a vizí, který dokázal pokrýt většinu potřeb klientů. V počátcích spolupracovala kancelář se společností Deloitte, dařilo se jí rychle proniknout na zahraniční trhy a získat nové klienty. V roce 2005 se ale vydala vlastním směrem bez strategického partnera.

V té době poháněla ekonomický růst celosvětová vlna fúzí a akvizic, kterou díky svým zkušenostem dokázala firma využít ke zdvojnásobení zisku i tržeb a do dvou let se stala top českou kanceláří v počtu realizovaných M&A transakcí. Poradenství v tomto oboru je pak dodnes vlajkovou lodí HAVEL & PARTNERS, jež v současnosti dosahuje obratu přes miliardu korun a stará se o 2 500 klientů.

ODVAHA RISKOVAT

Za dobu své existence ale firma prošla také obdobími, které obchodu právě nepřály. A prošla jimi více než úspěšně hlavně díky odvaze riskovat. Například když v letech 2008 a 2009 přišla ekonomická krize a trh se v důsledku recese výrazně zpomalil. O úspěchu tehdy rozhodovala schopnost přizpůsobit se náhlým změnám.

Na rozdíl od konkurence, která začala šetřit a propouštět, tak HAVEL & PARTNERS zvolili úplně jinou strategii. Investovali do dalšího rozvoje a změnili portfolio služeb tak, aby odpovídalo aktuálním potřebám klientů a trhu. Do týmu dokonce přijali i nové špičkové právníky. Tato strategie se ukázala jako správný krok vpřed. „Od velkých mezinárodních firem tehdy odcházela řada prestižních klientů, což byla obrovská příležitost, kterou se nám podařilo využít. Tím jsme získali rozhodující náskok před konkurencí,“ vzpomíná další ze zakladatelů Robert Nešpůrek.

KRIZI NAVZDORY

Schopnost rychle reagovat na měnící se podmínky se ukázala jako klíčová i v obtížném období světové pandemie. Dalším důležitým faktorem byla komplexnost poskytovaných služeb. Díky poradenství nejen ve všech právních a podnikatelských oborech, ale také v oblasti daní byla právní kancelář v době krize připravena stát se pro své klienty maximální oporou.

„Řešili jsme každodenně dopady pandemie a souvisejících opatření do života firem i lidí, a to především v oblasti pracovního a smluvního práva, vliv vyšší moci na závazky, možné náhrady či veřejnou podporu. Náš tým specializovaný na oblast nemovitostí se také už od počátku koronavirové krize aktivně zapojuje do řešení negativních důsledků pandemie na právní vztahy k nemovitostem,“ vysvětluje Jaroslav Havel.

V reakci na ekonomické dopady krize pak jeho firma po vzoru špičkových globálních kanceláří propojila zkušený tým z oblasti financování a bankovnictví s týmem specializujícím se na oblast restrukturalizací a insolvencí. Vznikl tak největší odborný tým právníků v této oblasti, který je připraven klientům v obtížné finanční situaci nabídnout nejkomplexnější právní poradenství na česko-slovenském trhu. Loňský rok byl díky připravenosti firmy a jejímu strategickému řízení navzdory krizi ten nejúspěšnější.

MEZINÁRODNÍ RENOMÉ

Za dvě dekády své existence získala společnost značné mezinárodní renomé, klientům asistovala v téměř 110 zemích po celém světě a až 70 procent jejích případů s sebou přináší nějaký zahraniční aspekt.

Zahraničním klientům poskytuje firma komplexní právní poradenství a související daňové služby v oblasti mezinárodních fúzí a akvizic a také poradenství při vytváření mezinárodních korporátních struktur, včetně specializovaného poradenství v dalších oblastech práva a podnikání.

Za posledních 15 let tak právní kancelář HAVEL & PARTNERS asistovala u více než 750 transakcí v hodnotě přes 750 miliard korun.

Z právního a daňového pohledu provází HAVEL & PARTNERS klienty jejich podnikáním a pomáhá jim s jeho rozvojem. Díky výborné reputaci, špičkovým odborníkům, unikátní síti kontaktů a výjimečné znalosti trhu a souvislostí česko-slovenského právního a obchodního prostředí dokáže klienty dovést k novým příležitostem, byznysu i lidem.

BUDOUCNOST V INOVACÍCH

Kancelář také pozorně sleduje nové investiční trendy a inovace v rámci digitalizace a e-commerce, které období pandemie ještě urychlilo. „Vidíme divoký akciový růst, volatilitu cen komodit, blockchain, bitcoin, vznikají specializované fondy na kryptoměny. Díky přebytku kapitálu vzniká mnoho platforem, jak se ke kapitálu dostat, ať už jsou to investiční fondy nebo crowdfundingové platformy. Intenzivně se zajímáme o všechny inovace či nové investiční trendy, protože jako lídr si nemůžeme dovolit zaspat,“ říká k tomu Jaroslav Havel. 

HAVEL & PARTNERS proto propojuje právo s financemi, technologiemi a podnikatelským myšlením a hledá pro své klienty nejlepší praktická řešení. Cílí přitom nejen na současné úspěšné a prosperující společnosti a jejich majitele nebo vrcholové manažery, ale i na takzvané budoucí šampiony, tedy rozvíjející se firmy a startupy, které jsou zajímavé svým unikátním produktem či osobností v čele.


JAROSLAV HAVEL

Je advokát a absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2001 založil se čtyřmi kolegy advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS, která se stala největší nezávislou advokátní kanceláří ve střední Evropě.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross