HAVEL & PARTNERS - Startupy máme v genech

8. 2. 2022

Zdroj: Reportér (únor 2022)

Česká venture kapitálová scéna zažívá opravdový boom. Stovky transakcí, miliardy korun v pohybu. Významně se na tom podílí i právnická firma HAVEL & PARTNERS, která kdysi také začínala jako ambiciózní startup založený několika mladými právníky a dokázala se stát nejrychleji rostoucí právní kanceláří v Evropě.

Jména jako Rohlík.cz nebo Credo Ventures jsou nepřehlédnutelnými hráči startupové scény, jejichž význam už překročil české hranice. Vedle podnikatelských úspěchů je spojuje i to, že spolupracují s kanceláří HAVEL & PARTNERS, která úspěšně kombinuje právní expertizu s podnikatelskými a manažerskými zkušenostmi. „Propojujeme právo a daně s financemi, technologiemi a podnikatelským myšlením a rozsáhlými manažerskými, obchodními a marketingovými zkušenostmi. V ideálním případě usilujeme o to, aby klienti rostli s námi a my rostli s nimi,“ říká řídící partner Jaroslav Havel.

On sám byl jedním z investorů a podporovatelů fondu Credo Ventures, a mohl tak sledovat řadu úspěšných příběhů, u jejichž růstu fond pomáhal. Přidali se i další kolegové. „Byli jsme u založení fondu v roce 2009, i u toho, když fond v roce 2015 investoval do tehdy zcela neznámého startupu UiPath. Ten loni zaznamenal při vstupu na newyorskou burzu jedno z největších IPO ve své kategorii,“ popisuje Jaroslav Havel.

Pro zakladatele i investory

Mezi klienty právní firmy HAVEL & PARTNERS jsou perspektivní technologické firmy a startupy, stejně jako investoři a české i zahraniční venture kapitálové fondy. V této oblasti působila kancelář už od svého vzniku, od roku 2006 pak v rámci HAVEL & PARTNERS existuje celý specializovaný odborný tým. „Pracujeme jak pro investory, kterým pomáháme nacházet v oblasti venture kapitálu ideální příležitosti, kam vložit svá aktiva, tak na druhé straně pro firmy, do kterých vstupuje nový kapitál. V takových případech využíváme naši širokou síť kontaktů a unikátní know-how a dokážeme propojit firmu s investory, kteří jim pomohou posunout byznys dál,“ říká Václav Audes, partner kanceláře, který se spolupodílí na řízení odborného týmu.

Zdůrazňuje, že právě v oblasti startupů je precizní ošetření právních aspektů velmi důležité. „Častým kamenem úrazu obchodních vztahů bývá smlouva mezi společníky, tedy dokument, který nastavuje vztah zakladatele a investora. Dohoda o managementu by měla jasně nastavovat povinnosti a odpovědnosti konkrétních osob. Za absolutní základ považuji také vzájemné předkupní právo či další práva při exitu společníků, které chrání zakladatele i investory,“ říká Václav Audes.

V případě rychle rostoucích firem založených na unikátním nápadu či inovaci je podle něj velmi důležité také právní ošetření aspektů duševního vlastnictví, ochrany práv tvůrců, nositelů know-how, programátorů a podobně. To vše může mít vliv na budoucí fungování firmy i realizaci jednotlivých transakcí.

Na vlastní kůži

HAVEL & PARTNERS si s mladou startupovou komunitou rozumí nejen díky své právní expertize, ale i proto, že firma sama začínala před více než dvaceti lety jako startup založený několika mladými právníky. Od té doby významně vyrostla, původní ambice a dynamika zakladatelů v ní však stále zůstává. „Díky vlastní podnikatelské i manažerské zkušenosti tak klientům z prostředí rychle rostoucích firem dokážeme skutečně efektivně pomoci,“ říká řídící partner Jaroslav Havel.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross