Zdroj: Mladá fronta DNES (14. 9. 2020)
Zákoník práce dává zaměstnavatelům šanci platové rozdíly na stejné pozici odůvodnit, tvrdí expertka na pracovní právo Petra Sochorová z advokátní kanceláře Havel & Partners.
V zákoníku práce je stanovena jednoznačná povinnost zaměstnavatele dodržovat rovné zacházení se zaměstnanci vykonávajícími stejnou či srovnatelnou práci. Byť zcela chápu, že zaměstnavatelé z důvodu vyšších životních nákladů mohou mít tendenci odměňovat například zaměstnance v Praze lépe. Z naší zkušenosti k tomu někteří zaměstnavatelé přistupují méně zodpovědně a jiní více, a to i když mají desítky poboček v různých regionech. Zákoník práce ale dává zaměstnavatelům i v tomto případě šanci odůvodnit vyšší mzdu v Praze třeba tím, že je tato práce složitější, namáhavější, případně vyžaduje vyšší výkonnost, vzdělání či znalosti.
Existují společnosti, které v případě, že chtějí otevřít novou regionální pobočku a jejím zaměstnancům dát nižší mzdy než v pražské mateřské společnosti, založí raději novou společnost. Určité způsoby řešení tedy existují. Já si na druhou stranu vždy vzpomenu na jednu velkou, původem německou nadnárodní společnost, která za všech okolností pravidlo rovného zacházení se všemi zaměstnanci dodržuje ve všech regionech. A tak její zaměstnanci pracující v malé vesnici dostávají stejnou mzdu jako zaměstnanci v Praze.
Zaměstnavatelé mohou zaměstnancům poskytovat různé benefity, odměny či příspěvky, jen je třeba mít na paměti, že ne vždy bude možné jejich různou výši odůvodnit sociálně-ekonomickými podmínkami.
Radka Rainová