Family office – chytré řešení pro ochranu majetku před riziky současnosti

16. 9. 2022

Zdroj: Estate (září 2022)

Svět byznysu ovlivňuje vysoká volatilita trhů, které se vyrovnávají s ekonomickými turbulencemi a s důsledky geopolitických událostí posledních měsíců. To nutí mnohé podnikatele přemýšlet nad tím, jak v této době ochránit svůj majetek, který se jim v minulých letech podařilo vybudovat. Podle odborníků z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS může přitom v této složité době v Česku dobře fungovat takový způsob ochrany i správy svého majetku, který byl dříve myslitelný jen ve vyspělých západních zemích a využívaly jej slavné miliardářské rodiny. Tím řešením je family office.

Family office (neboli v českém překladu rodinná kancelář) jsou komplexní specializované služby, které zajišťují efektivní řízení, správu a ochranu rodinného majetku. „Základem je chytře vystavěná struktura, která má za cíl zajistit celistvost a ochranu rodinného majetku před negativními vnějšími vlivy, a to nejenom těmi ekonomickými, ale třeba také před rodinnými spory nebo dokonce tragédiemi. Pro takové případy by měla family office vždy zajištovat efektivní ovladatelnost aktiv,“ vysvětluje partner HAVEL & PARTNERS David Neveselý.   

Podnikatelé se přitom i v České republice mohou spolehnout na výhody struktury family office, které vycházejí ze zkušeností nejbohatších rodin na světě, a jejichž cílem je nejen efektivní správa finančních prostředků, ale i mezigenerační investice do nemovitostí a jiného majetku a zajištění transferu majetku rodiny na další generace tak, aby se předešlo jeho rozdrobení.

Zásadní je pro family office nejen robustní struktura, zároveň ale také co největší flexibilita. Tímto způsobem pak pomáhá rodinný majetek chránit a rozvíjet. „Family office je tedy jakási skládačka jednoduchých a běžných právních a daňových řešení, která dohromady dává systém pravidel a vztahů pro správu majetku a podnikání. A to vždy na míru pro konkrétní potřeby rodiny,“ poznamenává David Neveselý.  

Ovládat vše, nevlastnit nic

Základní kámen tvoří většinou privátní či rodinný holding například v podobě akciové společnosti. Holding představuje hranici, kde se láme a rozděluje majetek na podnikatelský a osobní. Jeho funkcí není podnikání, ale pouhá držba a správa zejména finančních aktiv a majetkových účastí v obchodních společnostech, které zajišťují obchodní činnost rodinného podniku.

Pokud si zakladatel ponechá základní míru vlivu na budoucnost vyčleněného majetku, odpovídá pak situace citátu J. D. Rockefellera: „Ovládat všechno, nevlastnit nic.“ Holding z podnikatelského hlediska ovládá a řídí dceřiné firmy, do kterých je uspořádaný a rozčleněný majetek. Pokud komplikace zasáhnou jednu či dvě dcery, těch ostatních, jejich majetku, včetně majetku holdingu, se pak problémy nedotknou. Přínosem je i redistribuce zisku vygenerovaného na úrovni jednotlivých společností do holdingu, který slouží k dalším investicím – to vše v daňově příznivém režimu zaručeném evropskou směrnicí.

„Holding pak doporučujeme doplnit o další právní institut – nadační nebo svěřenský fond, které jsou bezpečným přístavem rodinného majetku a umožňují kromě držení majetku i jeho distribuci k rodině a ochranu pro další generace,“ doplňuje řídící partner Jaroslav Havel. Rodiny podle něj u nadačních a svěřenských fondů kvitují jejich jednoduchost, srozumitelnost a nákladovou efektivitu zřízení. Jejich obliba proto roste. HAVEL & PARTNERS v posledních letech realizovala v Česku i na Slovensku stovky rodinných holdingů a struktur držby, desítky trustů a svěřenských fondů.

Ochrana před ekonomickými riziky

V rámci family office má rodina k dispozici specializovaný tým odborníků na správu financí, kteří rozumí specifickým potřebám vaší rodiny. Umí vyhodnotit případná aktuální rizika a na základě toho vytvářejí strategie ochrany rodinného bohatství, které je zohledňují. Do značné míry tak může rodinná kancelář pomoci zmírnit riziko, kterému je v současné době majetek vystaven kvůli obrovské volatilitě trhu.

Experti na investice a nemovitosti pak mohou rovnou doporučit, kam rodinné prostředky vložit. „Třeba do stále oblíbenějších portfolií investičních nemovitostí, v nichž lze díky jejich relativnímu nedostatku spatřovat vhodný nástroj ochrany před znehodnocením peněz,“ navrhuje David Neveselý.

Právníci tak například radí, jak připojit do rodinných struktur samostatné fondy, jejichž smyslem je vybudování výnosového bytového portfolia, které zajistí pravidelný přísun financí pro rodinu. Ucelené a profesionálně spravované portfolio takových nemovitostí má jako celek vyšší hodnotu, a může se tak stát do budoucna i zajímavým cílem pro větší fondy skupující nemovitostní portfolia.

Komplexní služby pod jednou střechou

Rodina přitom často potřebuje v rámci správy majetku i služby nad rámec investičního plánování. K family office proto patří i další poradenské služby, které rodinné kanceláře poskytují pod jednou střechou. Nabízí specializované daňové i právní poradenství, pomáhají s optimalizací nákladů, efektivní daňovou správou či správou nemovitostí nebo s filantropickými aktivitami, a to prostřednictvím skupiny zkušených expertů pro dané oblasti, nemovitostních makléřů, finančních znalců či specializovaných právních a daňových týmů. Family office je díky tomu vysoce účinným a nákladově efektivním řešením.

Ve světě pak není neobvyklé, že pokud se takový (byť externí) tým odborníků osvědčí, spolupracuje pak s rodinou po desetiletí. „Podobně si budujeme vztahy s našimi klienty i my. Díky dlouhodobé spolupráci můžeme přistoupit k řešení skutečně komplexně,“ říká Jaroslav Havel.

Specializovaný tým HAVEL & PARTNERS pro oblast služeb privátním klientům s počtem 25 seniorních právníků, daňových odborníků včetně společníků kanceláře, pečuje o majetek nejbohatších Čechů a Slováků a rodin úspěšných podnikatelů a majitelů firem. Podle zkušeností právníků z této advokátní kanceláře přitom od prvního kontaktu s klientem průměrně trvá vytvoření takového fungujícího systému správy a ochrany privátních a podnikatelských aktiv přibližně tři až čtyři měsíce.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross