Desatero, jak na AI ve firmě s požehnáním právníka

Ai S Požehnáním Právníka
4. 3. 2024

Zdroj: Týdeník Echo

Už teď dokáže umělá inteligence (AI) zvládat některé úkoly efektivněji než lidi, tím se otevírají široké možnosti jejího využití v byznysu a podnikání. Jenže jako s každou novou technologií, vždycky je tu nějaké ALE. V případě AI je to řada právních otázek, na které byste si měli odpovědět, než si pustíte umělou inteligenci do firmy. Jaké otázky to jsou? V desateru rad to shrnul Dalibor Kovář, partner z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS.

1. Komu patří výstup

Ověřte si v příslušných obchodních podmínkách AI nástrojů, jakým způsobem je upraveno komerční využití výstupů a jakým způsobem můžete nakládat s obsahem vytvořeným AI. Poskytovatelé daného nástroje mohou práva k výstupům zásadně omezovat, v krajním případě i zakázat, abyste je používali pro komerční účely.

2. Práva k podkladům

Ke generování používejte ideálně vlastní obsah. V případě fotografií či grafiky třetích osob kontrolujte v licenčních podmínkách fotobank a dalších repozitářích, že práva k podkladům, které z nich využíváte a zpracováváte v AI, jsou řádně vypořádána (tj. máte potřebné oprávnění) a že generovaný obsah neporušuje něčí výhradní práva.

3. Pozor, citlivé

Prostřednictvím AI je jednoduché porušit povinnost mlčenlivosti a zachování důvěrnosti dokumentů, obchodního tajemství či jinak chráněných informací. Nezadávejte tedy do AI nástrojů citlivé informace a údaje. Poučte i všechny zaměstnance, že nemají zadávat do AI nástrojů žádné informace o privátních záležitostech firmy, zákazníků nebo zaměstnanců.

4. Nedůvěřuj a prověřuj

Zdroje v AI nástrojích mohou obsahovat fiktivní či zastaralé informace nebo dokonce informace nesprávné nebo nepravdivé. Důsledně proto kontrolujte, zda jsou AI výstupy fakticky správné. Ověřujte si všechny informace z jiného důvěryhodného zdroje.

5. Právně správně

Upozorněte zaměstnance, že pokud chtějí využívat výstupy z AI, nesou vždy odpovědnost za to, že takový obsah nepřekračuje hranice ochrany osobnosti, nekalé soutěže, ani neporušuje práva duševního vlastnictví. Je taktéž třeba vždy ověřit a zkontrolovat, aby se výstupy AI vyhnuly jakékoli diskriminaci a nerovnému přístupu.

6. Implementace s rozumem

AI nástroje dokážou zefektivnit řadu interních i externích procesů, a posouvat tak podnikatelské aktivity na zcela novou úroveň. K zavedení těchto nástrojů je ale potřeba přistupovat opatrně. Zajistěte, aby implementace i užívání AI nástrojů probíhaly v souladu s příslušnými smluvními, zákonnými a jinými závazky vaší společnosti.

7. Proškolit a poučit

Zaveďte ve firmě technická opatření a interní směrnice, jak AI používat. Zaměstnance řádně proškolte. Každý by měl znát související rizika a jak se jim vyhnout.

8. Odborníci po ruce

Zapojte do přípravy vaší firemní AI strategie odborníky a diskutujte o ní i s lidmi ve firmě.

9. Placené verze

Místo bezplatných verzí AI nástrojů, jejichž užití pro podnikání je omezené, využívejte AI nástroje a obchodní modely určené přímo pro podnikatelské potřeby.

10. Co je nového?

Sledujte (například na blogu HAVEL & PARTNERS) vývoj nejnovější legislativy, rozhodnutí soudů a aktuální vývoj v oblasti umělé inteligence. Tyto informace mohou mít zásadní dopad do využívání AI ve vaší firmě a jak víme, u zákonů neznalost neomlouvá.  

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross