Čekání na územní plán

26. 9. 2022

Zdroj: Hrot

Brněnský realitní trh trápí chybějící nový územní plán. Poslední verzi zastupitelstvo shodilo ze stolu, čekání se tak prodlouží nejméně o rok.

Trend výrazného zdražování nemovitostí zasáhl celé Česko a nevyhnul se ani Brnu. Byty v novostavbě se letos prodávají za 130 tisíc korun za metr čtvereční, a dohánějí tak i pražský realitní trh. Za růstem cen stojí více faktorů, jedním z hlavních je ale nedostatek stavebních pozemků.

„Ceny pozemků jsou kvůli tomu extrémně vysoké, což se samozřejmě promítá i do cen nových bytů,“ potvrdil spoluzakladatel developerské společnosti TOP Estate Dušan Dvořák. Stalo se tak na konferenci Real Estate Forum, kterou v Brně v září pořádala advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS a týdeník Hrot byl jejím mediálním partnerem.

Developeři i realitní experti si slibovali, že by se situace mohla zlepšit díky novému územnímu plánu. Ten má umožnit novou výstavbu i na dosud nevyužitých místech. Letos v červnu ale tyto naděje vyhasly: brněnské zastupitelstvo shodilo poslední verzi plánu ze stolu a vrátilo ho Kanceláři architekta města Brna k přepracování.

„Další odklad územního plánu považuji za chybu. Pokud půjde námi přepracovaná verze ke kompletnímu veřejnému projednání, může to způsobit zdržení až o další tři roky,“ kritizoval na konferenci šéf Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Zároveň upozornil, že výstavba v Brně se kvůli průtahům se schválením nového dokumentu řídí podle územního plánu z roku 1994.

Na novém, pro stavaře přívětivějším přitom Sedláček s kolegy pracuje už od roku 2002.
Vrácení plánu k přepracování způsobilo podle Dušana Dvořáka zdržení některých připravených developerských projektů. „Politici svým rozhodnutím ale zablokovali také některé projekty, které plánovalo samo město,“ upozornil Michal Sedláček. Ani v nejoptimističtějším scénáři přitom nebude nový plán platit dříve než za rok.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross