Rozhodně neprodělávají – využívají situace české family office

25. 5. 2023

Zdroj: Ekonom

Vedle tradičních investorských skupin se důležitým hráčem stala uskupení, která lze nazvat family office. Co to vlastně je a jak se v současné situaci chovají?


Family office je ucelený, definovaný, ale průběžně revidovaný souhrn pravidel a idejí, kterými se řídí správa, ochrana a distribuce privátního majetku. Má mnoho rozličných podob podle charakteru toho, co má spravovat, chránit či podle určených pravidel spotřebovávat nebo distribuovat na beneficienty. Takový soubor může být součástí nějakého moudrého korporátně-rodinného řešení, nejčastěji v podobě holdingu, privátní investiční společnosti či rodinné nadace. Je to ale věc dostupná každému z nás.

Společným prvkem jsou pravidla, cíl a jasný rizikový profil. A taky tým, jehož součástí jsou často rodina a obchodní přátelé.

To, co dnes hýbe světem českých family office, jsme se pokusili krátce zanalyzovat prostřednictvím rychlé ankety u našich klientů. Vyplývají z ní velmi zajímavé výsledky, posuďte sami:

• Až tak se neděsí představené vládní daňové reformy, neboť se struktur family office nemusí zásadně dotýkat.

• Velmi se vidí v tématech kolem nevyhnutelného rozsahu nástupnictví žen, jednoho z nenápadných, ale zásadních fenoménů podnikatelského prostředí.

• Skoro nikdo nekoupil od poradců korporátní dluhopisy.

• Většina neinvestovala do kryptoměn, a když, tak jen střídmě.

• Nemovitosti jsou trvale v centru zájmu – převládá přesvědčení, že dobré nemovitosti nominálně nezlevňují, bohatě stačí, jak se chová inflace, a tak se i nadále budují investiční portfolia způsobem ne nepodobným těm akciovým.

• Mají cash a čekají na příležitost.

• Chytře se sdružují s cílem vhodně investovat.

Autorem článku je David Neveselý, partner Havel & Partners – jeden z řečníků velmi dobře obsazené konference. Jeho téma bude, jak jinak, family office.

Letošní, čtvrtý ročník konference organizované Luďkem Blahutem, majitelem firmy Hodinový finanční ředitel, proběhne 29. května v prostorách byznys hubu Opero na Praze 1. Celkem zde vystoupí přes dvacet top řečníků, například Miroslav Singer, Jan Juchelka, Tomáš Raška, Petr Borkovec a další.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross