ROLLS-ROYCE V OBLASTI INVESTIC A SPRÁVY MAJETKU

2023 11 H&p Web Haj Bap
15. 11. 2023

Zdroj: Estate (11/2023)

Co výborně funguje pro úspěšné právníky a investory, bude fungovat i pro bohaté rodiny, říkají v rozhovoru řídící partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS Jaroslav Havel a odborník na investice Peter Bálint. Ve spolupráci s kanceláří vzniká unikátní multi family office, který umožní bonitním rodinám z Česka, Slovenska i dalších zemí přístup k servisu v oblasti ochrany i zhodnocení majetku, který prověřili a sami využívají i společníci a obchodní partneři advokátní kanceláře.

Váš multi family office funguje na principu partnerství. Můžete přiblížit, co si pod tím představit?

Jaroslav Havel: Když dosáhnete úspěchu v podnikání a podaří se vám vybudovat určitý objem majetku, přichází otázka, jak ho efektivně spravovat, aby neztrácel hodnotu a dál se rozvíjel. Tuhle otázku jsme řešili i my sami. Už v roce 2012 jsme vytvořili efektivní systém pro komplexní správu, ochranu a finanční řízení našich vlastních aktiv vybudovaných díky našemu působení v advokacii. Teď jsme po více jak 10 letech našim klientům a obchodním přátelům umožnili stát se jeho rovnocennou součástí a na partnerském principu využívat výhod našeho multi family office. Pro tyto účely jsme založili společnost ONE FAMILY OFFICE, která umožňuje nejen sdílení zkušeností a investičních příležitostí na klubovém principu, ale i participaci na společných projektech a užší propojení zúčastněných rodin. Vytvořili jsme unikátní ekosystém, díky kterému s maximálním klientským komfortem poskytujeme zcela výjimečný servis a zabezpečení i zhodnocení majetku.

Jak byste popsali typického klienta multi family office, pro kterého jsou takové služby určené?

Peter Bálint: Je to člověk, který vybudoval středně velkou firmu, už se ale podnikání nechce dál věnovat a firmu prodal. Nebo je v situaci, kdy nakumuloval na dividendách a zisku z podnikání tolik, že zdroj příjmu už pro něj není firma, ale právě samotný majetek. V tu chvíli by měl přemýšlet o tom, jak takový majetek ochrání, jak jej bude alokovat. Mnoho lidí si umí svůj kapitál alokovat do svého vlastního byznysu. Tomu se určitě nedá nic vytknout. Je tu ale také druhá, stále početnější skupina, která správu majetku v tomto objemu už raději svěří profesionálům. Pak přichází multi family office, které umí kapitál rozumně a efektivně ošetřit.

Od jaké hodnoty majetku má správa v rámci multi family office smysl?

PB: Zahraniční single family office, které fungují pro jednu rodinu, spravují majetek v hodnotě od stovek milionů až po miliardy dolarů. V ČR a na Slovensku je ale jen opravdu velmi málo lidí, kteří se s majetkem dostanou na úroveň, aby si mohli vybudovat vlastní single family office. Multi family office se stará o majetek více klientů najednou. Typický investor má kapitál někde kolem 5 až 10 milionů dolarů. To už je signifikantní majetek a zdejší trh vyprodukuje dostatek lidí s takovým kapitálem. Pro ně už pak není zajímavé klasické privátní bankovnictví, nicméně nevědí, jak se dostat k zajímavým příležitostem. Pak může multi family office dobře působit jako agregátor těch nejlepších příležitostí na trhu.

O co všechno se v multi family office dokážete postarat?

JH: S ONE FAMILY OFFICE zabezpečujeme komplexní služby strukturování držby a správy privátního i podnikatelského majetku. Soustředíme se na jeho ochranu před negativními vlivy i dopady rodinných bouřek či nešťastných událostí. To zahrnuje komplexní fiduciární a trustové služby – vše ohledně nadačních, svěřenských, investičních či jiných struktur držby majetku v ČR, SR i po celém světě. V oblasti investic máme v týmu přední investičními odborníky včetně zkušených mezinárodních expertů, jakým je i Peter Bálint, nebo třeba Kateřina Zychová z Verdi Capital, kteří jsou přímo ekvity partnery ONE FAMILY OFFICE. Analyzujeme a vyhodnocujeme příležitosti, do kterých chceme sami investovat. Máme k dispozici unikátní rozsah informací – děláme si sami detailní rešerše, odebíráme zprávy z relevantních zdrojů v ČR, SR i ze zahraničí. Jako VIP klienti máme denně k dispozici informace od analytiků celé řady top investičních bank, švýcarských i místních privátních bank, ale i předních asset manažerů působících v regionu střední a východní Evropy, dále pak informace z private ekvity, venture kapitálových i hedgových fondů. Jsme součástí komunity family officů, kde si vyměňujeme informace o investicích i o operativních otázkách týkajících se chodu family officů. Přes svoji unikátní mezinárodní síť umíme zajistit vstup v zásadě do jakéhokoliv mezinárodního fondu, případně i individuální firmy v okamžiku capital raisingu. Podle našich informací asi žádný multi family office v našem regionu takovým rozsahem informací, týmem odborníků a ani mezinárodním dosahem nedisponuje. Věříme, že v tomto jsme naprosto unikátní a můžeme bonitním rodinám poskytnout vynikající analytické a investiční zázemí.

Příležitosti tedy hledáte na zdejším trhu, nebo v zahraničí?

PB: Naší výhodou je znalost jak místního trhu, tak i trhu v zahraničí. Zahraniční centra, jako třeba New York, Londýn, Dubaj, Singapur, atd. jsou cílem pro hedge fondy, private equity a venture kapitál, kteří sem směřují a se zdejšími family office aktivně pracují jako s investory, díky čemuž má pak family office širší a lepší přístup k investicím, jaké v našich zeměpisných šířkách nevidíme. U nás je ale menší trh a investoři jsou v podstatě odkázáni na produkty privátních bank nebo na základní formy investování. Pokud se spojí více klientů dohromady, dosáhnou společně pak snadněji na investice u velkých globálních private equity fondů, kde minimální investice začíná třeba právě na 10 milionech dolarů. Z pohledu diverzifikace nicméně nemá smysl investovat kapitál do jedné věci. V rámci multi family office se proto dají investice zároveň dobře rozložit. Je tak možné investovat do různých dealů, oblastí či fondů nebo najít konkrétní příležitosti investic do nějaké firmy podle preferencí klienta.  

Kam tedy investice nejčastěji směřují?

PB: S ONE FAMILY OFFICE chceme klientům představit příležitosti, které jsou zde nedostupné a které v našem regionu dosud v zásadě nikdo nedělal. Chceme tedy zprostředkovat top jména, rolls royce v oblasti investic, private equity, venture kapitálu, hedgových fondů či jiných alternativních investic. I za cenu možná potenciálně nižších výnosů ale sami v našich investicích upřednostňujeme stoprocentní bezpečnost. Lepší je výnos 16 % při investici s velkým globálním private equity fondem, než 26 % s ne příliš známým a neprověřeným místním fondem s minimálním track recordem. Velmi oblíbenou strategií, do které family offices investují, je private debt, tedy půjčky firmám na základě hloubkového due diligence s vysokým kolaterálem (zástavou). Je to v podstatě část nabídky private equity skupiny a takové fondy dokážou s velmi nízkým rizikem vydělat nízký dvouciferný výnos, který chodí ve formě úroku na účet třeba každý kvartál. To bude velká část toho, čím se budeme zabývat. Představíme ale i příležitosti koinvestovat s globálními fondy či do rychle rostoucích atraktivních firem, ať už ve Spojených státech nebo v Evropě, či v dalších regionech, jako je Indie.

Součástí týmu jsou tedy odborníci na investice a právníci?

JH: Jsou to jak špičkoví právníci, tak i daňoví a účetní odborníci a investiční specialisté s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi. Máme i výkonný podpůrný tým, který se stará o maximální komfort našich partnerů. A to nejen v oblasti investic či správy a ochrany majetku, ale i v každodenních záležitostech, jako jsou účetnictví, daňové záležitosti, péče o zdraví členů rodiny nebo jejich bezpečnost či mediální bezúhonnost. Strategii rozvoje ONE FAMILY OFFICE i jednotlivé investiční příležitosti můžeme konzultovat s nezávislým advisory boardem složeným ze dvanácti špičkových představitelů různých oborů, kteří jsou zároveň i velmi bonitními a zkušenými investory s majetkem každého z nich nejméně ve stovkách milionů korun. Jde o nezávislou platformu respektovaných osobností z oblastí investic, top managementu, ekonomiky a podnikání, kteří mají dlouhodobý zájem s námi rozvíjet byznys, sdílet investiční příležitosti, koinvestovat a podílet se na vyhodnocování příležitostí.

Jakým způsobem se do služeb ONE FAMILY OFFICE promítají vaše dlouholeté zkušenosti z advokátního trhu?

JH: Během více než 20 let našeho působení v advokacii jsme věrni hodnotám, jako jsou strategické uvažování, individuální přístup, špičkový tým a budování dlouhodobých partnerství s našimi klienty. Stejně tak odráží tyto principy i přístup ONE FAMILY OFFICE. Chceme umožnit obchodním partnerům ONE FAMILY OFFICE využít naše intelektuální a vztahové know-how včetně marketingu či business developmentu tak, abychom společně ochránili náš vydělaný majetek. Zakládáme si na etice a pevných hodnotových pilířích, na kterých stavíme dlouhodobou spolupráci s našimi partnery…

Jaké hodnoty to jsou? Můžete být konkrétnější?

JH: Vycházíme z principů Raye Dalia, který vybudoval jednu z 10 nejvýznamnějších soukromých společností v USA. Inspirací pro nás jsou i zásady Warrena Buffeta a Charlieho Mungera, kteří jsou považováni za nejlepší investory od druhé světové války. Ve chvíli, kdy vzniká ONE FAMILY OFFICE, přinášíme na trh s vydavatelstvím Premium Media Group a skupinou Partners jejich knihu Univerzita Berkshire Hathaway, která shrnuje více než 30 let zkušeností Warrena Buffeta a Charlieho Mungera z výročních zasedání akcionářů této společnosti.


Jaroslav Havel

Je řídící partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, největší nezávislé právní firmy ve střední Evropě, která poskytuje právní a daňové služby na trhu více než 3000 klientům, včetně 300 vysoce bonitních českých a slovenských rodin. Je hlavním partnerem a investorem ONE FAMILY OFFICE. 

Peter Bálint

Je partnerem ONE FAMILY OFFICE, kde má na starosti zahraniční investice. Dříve působil v přední slovenské single family office. Žije dlouhodobě v Dubaji.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross