Power Room - Jaroslav Havel

7. 4. 2022

Zdroj: Forbes (duben 2022)

Právo. Peníze. Power. Tato prosvětlená místnost nad pražskou magistrálou má tohle všechno, představuje vrchol advokátního byznysu vybudovaného v Česku.
Právě v této místnosti tráví Jaroslav Havel, hlava největší české právní firmy, svůj den. A netráví ho tam sám. Sedávají tady s ním ředitelé velkých korporací, miliardáři, investoři, financiéři i šéfové firem z veřejného sektoru.

Firma, která dnes působí pod jménem HAVEL & PARTNERS, se na trhu objevila před 21 lety. Začínala jako malá advokátní kancelář s pěti mladými právníky, kteří chtěli uspět ve světě velké advokacie. „Měli jsme know-how z mezinárodní kanceláře, znali jsme jazyky a měli velké odhodlání,“ vzpomíná na začátky Jaroslav Havel. Dnes má kancelář tým 290 právníků a obrat, který podle předběžných kalkulací jen za právní služby v Česku loni dosáhl 825 milionů korun.

V roce 2001 se pětice mladých právníků, kamarádů ze studií a kolegů z velké mezinárodní kanceláře, vydala do světa advokacie na vlastní pěst. Do pražského středověkého komplexu budov zvaného Ungelt nastěhovali pár krabic a jeden počítač, kolem kterého se střídali, složky s případy prvních klientů rozložili kolem jednoho stolu. „Bylo nás pět právníků pár let po škole. Odešli jsme z prestižních zahraničních firem a měli jsme představu, že vybudujeme špičkovou kancelář nové generace. Některým kolegům jsme tehdy byli pro smích,“ vzpomíná Jaroslav Havel.

Foto: Michael Tomeš, Forbes

Místnosti dominuje masivní dřevěný stůl, u kterého tráví Jaroslav Havel největší část dne. Se svými klienty zde řeší byznysové strategie, složité projekty i kritické situace v jejich podnikání. Někdy tady s nimi také obědvá, v soukromí zde probírají záležitosti, u kterých by jim ruch a otevřenost restaurací překážely. Na stole je zabudováno zařízení s tlačítky, jimiž Jaroslav Havel komunikuje s recepcí a asistentkami, tak aby ho při jednání s klienty nikdo nerušil, ale zároveň jeho hosté měli servis.

Jaroslav Havel má rád organizovanost a pořádek. „Jeden zápisník, žádné papíry,“ popisuje rozhodně svůj obvyklý pracovní layout. Svůj řád si nenechá narušit ani na naléhání fotografa – všechno musí zůstat tam, kde patří. „Jen tak se mi pracuje a přemýšlí nejlépe,“ říká.

Zákony ani právní komentáře v této místnosti nenajdete, takové právnické detaily tady klienti s Jaroslavem Havlem neřeší. Vyhledávají ho pro jeho schopnost propojit právo s opravdovým byznysem. Na právnické fakultě si sice právo osvojil, ale předměty týkající se ekonomie či managementu úplně chyběly. Zkušenosti získal až v praxi, nejčastěji ze zahraniční literatury. I proto zdobí roh místnosti knihovna s manažerskými knihami, publikacemi z oblasti ekonomie, managementu či marketingu, jejichž české překlady podpořila právě kancelář HAVEL & PARTNERS. Většinu z nich vybral k českému překladu sám Jaroslav Havel.

Právník si potrpí na zdravý jídelníček, na jednání s klienty si proto nejčastěji bere proteinový nápoj. „Svojí práci se věnuji s enormním nasazením. Abych měl pořád dost energie a mohl fungovat v takovém tempu, je dodržování zdravého životního stylu naprostou nutností,“ říká. Kromě toho, že skoro každé ráno začíná cvičením, mají jeho asistentky seznam 25 nejzdravějších potravin na světě. Ty jsou pak součástí jeho jídelníčku, stejně jako právě proteinové nápoje, které mu během pracovního dne, často rozplánovaného přesně na minuty, podle jeho slov rychle dodají energii.

Do práce nevyráží Jaroslav Havel bez své aktovky. Často cestuje za klienty nebo do dalších kanceláří, které má HAVEL & PARTNERS vedle Prahy i v Brně, Bratislavě, Olomouci, Ostravě a Plzni. I na cestách chce mít po ruce všechny důležité dokumenty, přípravu na klientská setkání, své poznámky, právě rozečtenou knihu, psací potřeby nebo třeba něco zdravého k jídlu. „Nechal jsem si ji vyrobit v Brašnářství Tlustý přesně na míru. Mám rád vše perfektně zorganizované a tomu odpovídala i představa o mé tašce, jejím členění a všech kapsách,“ usmívá se Havel. Tehdy mu ji přinesl sám majitel firmy s tím, že takhle velkou a členitou brašnu ještě nevyráběl a na vlastní oči chtěl vidět člověka, který si ji nechal vyrobit.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross