Osmnáct let na úspěšné cestě

9. 12. 2019

Zdroj: Reportér (12/2019)

Z malé advokátní kanceláře, kterou v roce 2001 založilo pět mladých právníků, se stala největší právnická firma střední Evropy. Pracuje pro více než tisíc pět set klientů ve více než osmdesáti zemích a ve dvanácti jazycích. Letos významně rozšířila své působení v oblasti daňového práva a otevřela kancelář v Plzni.

HAVEL & PARTNERS, advokátní kancelář s pobočkami v Praze, Brně, Bratislavě, Ostravě, Olomouci a Plzni a s týmem 220 právníků a daňových poradců, je dnes největší nezávislou právnickou firmou ve střední Evropě. Včetně spolupracující inkasní agentury Cash Collectors zaměstnává více než pět set lidí a tržby skupiny budou za letošní rok atakovat hranici jedné miliardy korun.

Příběh kanceláře, jejímž mottem je heslo „Úspěch spojuje“, přitom začal doslova od nuly. Když ji v roce 2001 zakládalo pět mladých právníků – Jaroslav Havel, Jan Holásek, Robert Nešpůrek, Marek Vojáček a Ondřej Petr –, nebylo žádnému z nich ani třicet let. Znali se ze studií, čtyři z nich se potkali také při práci pro renomovanou mezinárodní kancelář Linklaters.
„Měli jsme sice know-how z renomovaných mezinárodních kanceláří a dobrou znalost cizích jazyků, ale neměli jsme to podstatné – klienty. Zato jsme měli vizi a velké odhodlání; od počátku jsme tvrdě pracovali a nebáli se riskovat a investovat do rozvoje našeho projektu. V den založení kanceláře jsme angažovali osm drahých právníků, ačkoliv jsme neměli žádné větší zakázky. Po třech týdnech jsme získali jako klienta tehdejšího majitele společnosti Hamé,“ popisuje rozjezd kanceláře řídící partner a největší podílník Jaroslav Havel. V prvních letech se kancelář Havel & Holásek, jak znělo její původní jméno, opírala o spolupráci s nadnárodní poradenskou společností Deloitte, když se stala součástí mezinárodní právnické sítě Deloitte Legal. Čtyřletá spolupráce umožnila mladé právní kanceláři nejen dobrý přístup k novým klientům, ale nasměrovala ji také do oblasti komplexního právního poradenství. Významným milníkem se pak stal rok 2005, kdy se firma vydala vlastním směrem bez vazby na jednoho strategického partnera. Do roka se tržby zdvojnásobily a růst tržeb od té doby nepřestal až dodnes.

Komplexní přístup

Kancelář HAVEL & PARTNERS o sobě může nyní říci, že je nejkomplexnější právní firmou v České republice a na Slovensku. Svědčí o tom i fakt, že se třikrát během posledních pěti let stala absolutním vítězem soutěže Právnická firma roku mezi domácími kancelářemi (2015, 2017, 2018) a že také v součtu získala nejvíce vítězství a nominací ve všech oborových kategoriích. Ocenění získává rovněž v řadě mezinárodních oborových soutěží.

Strategie kanceláře se přitom opírá o týmovou spolupráci. Jednotlivé případy řeší zpravidla širší tým pod vedením některého ze seniorních právníků kanceláře. Umožňuje to kombinovat expertizu z různých oblastí práva přesně tak, jak si to potřeby klientů a jejich případů vyžadují. Díky tomuto přístupu se také mladší kolegové mohou profesně rozvíjet po boku těch zkušenějších a dále růst. Aby se mohli špičkoví právníci skutečně naplno věnovat práci pro klienty, věnuje kancelář velkou pozornost též tvorbě profesionálního zázemí. Také proto patří HAVEL & PARTNERS dlouhodobě mezi nejatraktivnější zaměstnavatele, což potvrzují i výsledky příslušných anket a soutěží.

Mezinárodní přesah

Kancelář se už od svého vzniku zaměřuje na transakce a případy s mezinárodním přesahem. Služby poskytuje ve dvanácti různých jazycích, na českém trhu zastupuje řadu z největších nadnárodních právnických firem a mezi její klienty patří firmy z čela žebříčků největších světových firem a také téměř polovina společností z Czech Top 100.
S přeshraničním působením souvisí i letošní otevření v pořadí šesté kanceláře, která vznikla v létě v Plzni.

„Jednou z našich priorit je rozvoj služeb orientovaných na významné klienty, kteří jsou obchodně spjati s německojazyčnými zeměmi, zejména s Německem a Rakouskem. Ať už jde o společnosti a privátní investory přímo z těchto zemí, nebo české subjekty, které do těchto zemí exportují či tam investují. Těmto klientům chceme být k dispozici i poblíž jejich působiště. Plzeň jakožto podnikatelské centrum západočeského regionu a univerzitní město s právnickou fakultou tak pro nás byla z hlediska lokalizace nové kanceláře jasnou volbou,“ říká řídící partner Jaroslav Havel.

Daňové posílení

Výkladní skříní kanceláře je dlouhodobě poradenství v oblasti nákupů, prodeje a fúzování firem. Tým pro oblast M&A čítá osm desítek právníků a ročně se podílí na uzavření zhruba stovky významných obchodů. Objem operací, v nichž se angažovali právníci HAVEL & PARTNERS, dosáhl za posledních deset let bezmála dvaceti miliard eur.

Firma radí také třetině nejbohatších Čechů a Slováků, tedy přibližně 250 špičkovým podnikatelkám a podnikatelům a jejich rodinám. Pro tyto účely má již od roku 2008 specializovaný tým, který dnes čítá dvacet zkušených právníků a daňových specialistů.

A právě v oblasti daní letos na podzim kancelář významně posílila, když do skupiny s tímto zaměřením přišel tým specialistů z firmy Tax Advisory Services, s nimiž dosud kancelář dlouhodobě spolupracovala. Vedoucí daňový poradce David Krch se po příchodu stal partnerem kanceláře a zároveň prvním výhradně zodpovědným za oblast daní. Firma tak posílila svou pozici ve všech oblastech daňového práva a daňového poradenství a dokáže ještě lépe zajistit kombinaci právní odbornosti se znalostí tuzemské i mezinárodní daňové problematiky.

Na cestě k dalším metám

Neustále rostoucí šíři záběru i počet klientů podtrhují i hospodářské výsledky HAVEL & PARTNERS. Dvojciferný procentuální růst výsledků vykazují všechny tři hlavní kanceláře v Praze, Brně i Bratislavě, stejně jako celkový růst tržeb za čisté právní služby. „Vše nasvědčuje, že tržby za čisté právní služby přesáhnou osm set milionů korun. Dohromady s inkasní agenturou Cash Collectors tak budou tržby za celou skupinu poprvé atakovat hranici jedné miliardy korun,“ říká Jaroslav Havel.

Ani tady se však společnost HAVEL & PARTNERS nechce zastavit. Do svého týmu hodlá přivádět jak další zkušené a renomované právníky, tak i čerstvé posily z řad absolventů právnických fakult tuzemských i světových univerzit. „Chceme být i nadále dynamickou, chytrou a inovativní firmou, která se nejen učí od těch nejzkušenějších, ale i udává trendy,“ vytyčuje cíle pro další období řídící partner Jaroslav Havel.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross