Jaroslav Havel: ONE FAMILY OFFICE spravuje majetek nejbohatších Čechů a Slováků. Informace i přístup k partnerům jsou v regionu výjimečné

Dsc 162072dpi
24. 1. 2024

Zdroj: Investiční web

ONE FAMILY OFFICE přichází s unikátním řešením pro nejbohatší Čechy a Slováky, kterým zajistí komplexní správu majetku. Kombinujeme poradenství a investice, na které dohlížejí špičkoví odborníci, říká Jaroslav Havel, řídící partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, který je jedním ze čtyř partnerů této nově vznikající struktury.

ONE FAMILY OFFICE s dalšími společníky Kateřinou Zychovou, Petrem Bálintem a Davidem Neveselým již nyní spravuje převážně vlastní majetek v objemu 7,5 miliardy korun a hledá investiční příležitosti nejen v tradičních investicích v Česku i zahraničí, ale také v hedgeových fondech, private equity nebo venture kapitálu. Zacílení ONE FAMILY OFFICE je jasné – hlavním zájmem je bezpečnost investic.

Co byla klíčová motivace pro založení ONE FAMILY OFFICE?

Společně s přáteli jsme často řešili sofistikovanou správu majetku, přístup, který by integroval právní, daňové a další poradenské služby, s concierge službami a investicemi a zároveň byl přizpůsobený našim individuálním potřebám. Různé multi family office sice na trhu již existují, ale žádná nenaplňovala naši představu, aby bylo možné sdílení zkušeností a investičních příležitostí na klubovém principu i participace na společných projektech a užší propojení zúčastněných rodin. Již před více než deseti lety jsme vytvořili efektivní systém pro komplexní správu, ochranu a finanční řízení svých vlastních aktiv vybudovaných díky našemu působení v advokacii. A nyní jsme svým klientům a obchodním přátelům umožnili stát se jeho rovnocennou součástí.

Jaké máte ambice?

K stávajícímu poradenství jsme přidali vlastní investiční tým, velice silný a zkušený. Chceme být vnímáni jako spolehlivý partner, který klade důraz na osobní vztahy, důvěru a transparentnost. A mojí osobní inspirací byly i filozofie a přístup k hodnotovým investicím společnosti Berkshire Hathaway Warrena Buffetta a Charlieho Mungera a jejich důraz na dlouhodobý růst a udržitelnost, stejně jako principy budování skupiny Bridgewater Associates slavného investora Raye Dalia.

Kdo tvoří tým ONE FAMILY OFFICE a jakou pozici v ní máte vy?

Ve ONE FAMILY OFFICE působím jako partner a dočasný ředitel. Tým partnerů tvoří Kateřina Zychová z Verdi Capital, Peter Bálint má na starosti zahraniční investice a právní služby David Neveselý. Všichni jsme se podíleli na mnoha klíčových transakcích a řídili projekty pro různé typy klientů, od jednotlivců a rodin po velké korporace. Podpůrný tým tvoří skupina pro privátní klienty kanceláře HAVEL & PARTNERS, máme infrastrukturu spolupracovníků po celém světě, jsme součástí partnerské sítě světových family office.

Ve ONE FAMILY OFFICE využívám více než 25 let zkušeností z oblasti práva, daní a investic. Moje kariéra v advokacii, zejména úspěchy s kanceláří HAVEL & PARTNERS, mi poskytla nejen hluboké právní a daňové znalosti, ale také mi umožnila rozvíjet schopnost práce s nejnáročnějšími klienty na jejich nejzásadnějších osobních a majetkových věcech. ONE FAMILY OFFICE je rozšířením našich schopností a profesionálních kapacit do komplexnější služby zahrnující i správu majetku. Tu samozřejmě realizujeme s investičními profesionály, interními i externími.

Jaké služby ONE FAMILY OFFICE nabízí?

Naše poradenské služby jsou komplexní a pokrývají vše od právního, daňového, účetního, dotačního a corporate finance a dalšího transakčního poradenství přes získávání financování po concierge v oblasti ochrany zdraví, majetku nebo osobnosti (bezpečnost). Nadační fondy, svěřenské fondy či obdobné trustové struktury podle jiných právních řádů jsou samozřejmým základem naší činnosti.

Budujeme struktury na ochranu a zhodnocení majetku, připravujeme jeho předání další generaci, řešíme filantropii, dědictví a řadu dalších rodinných záležitostí. K majetku svých partnerů přistupujeme jako k celku, takže se neomezujeme na jeho pasivní správu, ale aktivně s ním pracujeme tak, abychom naplnili současné i budoucí potřeby.

Jakou máte investiční strategii?

Každý z partnerů má svoji strategii na míru. Obecně dbáme na diverzifikaci majetkového portfolia. Mnoho investičních příležitostí, které ONE FAMILY OFFICE získává, je poměrně unikátních a jako jedni z prvních v regionu umíme své partnery propojit s předními globálními hráči v oblasti private equity, venture kapitálu nebo hedgeových fondů.

A je nějaký produkt, který můžete zprostředkovat právě díky tomu, že jste family office?

Jednou z oblíbených investičních strategií, kterými se obecně family office zabývají, je private debt, tedy poskytování půjček firmám s kvalitním zajištěním. Tyto investice umožňují dosahovat nízkých dvojciferných procentuálních výnosů s minimálním rizikem. Výnosy se typicky vyplácejí ve formě úroků na účet klienta, často na kvartální bázi. Tato oblast bude určitě tvořit značnou část našeho portfolia. Kromě toho máme v úmyslu představit klientům možnosti společného investování s globálními fondy nebo do rychle rostoucích atraktivních firem, a to jak v USA a Evropě, tak v dalších prosperujících regionech, jako je například Indie.

Velkou přidanou hodnotou ONE FAMILY OFFICE je přístup k informacím a analýzám předních světových investičních bank a předních švýcarských privátních bank, materiálům od špičkových správců aktiv v západní, střední i východní Evropě a tak dále. S komunitou světových family office sdílíme zkušenosti i aktuality. Myslím, že tak komplexní servis, zejména poradenský, jako ONE FAMILY OFFICE bonitním rodinám v regionu střední a východní Evropy nikdo jiný nabídnout neumí.

Kdo je typickým partnerem pro vaši multi family office?

Obecně se multi family office starají o majetek více klientů najednou. Samotný servis ONE FAMILY OFFICE je založen na komplexních poradenských službách pro bonitní rodiny a jednotlivce s disponibilním majetkem kolem jednoho milionu dolarů (individuální služby) nebo deseti milionů dolarů (komplexní služby). Bonitních osob s disponibilním majetkem nad milion dolarů je podle dostupných dat a studií v ČR a SR zhruba 50 tisíc a osob s celkovým majetkem nad deset milionů dolarů pak něco mezi 3 a 4 tisíci.

Pro tuto skupinu již není zajímavé klasické privátní bankovnictví, ale zároveň tito lidé často nevědí, jak se dostat k zajímavým investičním příležitostem, případně nemají čas to řešit. Pak může multi family office dobře působit jako agregátor těch nejlepších tipů a know-how, jako přístup k exkluzivním informacím. V současnosti jsou našimi partnery hlavně nejbohatší Češi a Slováci, ale neomezujeme se na středoevropský region, již nyní máme zastoupení v Londýně nebo Dubaji a spolupracujeme s finančními experty ze Švýcarska, Německa, Rakouska a USA. V prvním pololetí 2024 plánujeme otevření zastoupení ve Frankfurtu a Curychu.

Světová ekonomika nezažívá nejlepší časy. Vybrali jste si správnou dobu na spouštění tak ambiciózního projektu?

Ano, ve světě plném nejistot a výzev je naším cílem být vždy o krok napřed. Již nyní máme ve správě majetek v hodnotě 7,5 miliardy korun a neustále vedeme jednání o vstupu nových partnerů do ONE FAMILY OFFICE. Poptávka na trhu je a bonitní rodiny věří v oživení trhu i schopnosti našeho týmu jejich majetek spravovat, chránit a rozšiřovat.

Právní specializace

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross