Jaroslav Havel: Klienti budou poptávat inovativní přístup, manažerský přesah a business inteligenci

28. 11. 2022

Zdroj: Týdeník Euro

Bodují na mezinárodní i domácí scéně. Mají stamilionové obraty a v řadě oblastí práva se považují za ty nejlepší poradce na trhu. Co je důležité pro významné kanceláře působící v Česku? Na co se vzájemně ptají partneři šestnácti extraligových právnických firem? Na otázky odpovídá Jaroslav Havel.

Jaký očekáváte vývoj cen za právní služby v horizontu 1–3 let?

Obecně očekávám, že u špičkového poradenství s vysokou přidanou hodnotou do budoucna porostou ceny služeb. Je to logické – sazby v České republice jsou v porovnání se zahraničím stále významně nižší, a to i ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy. Téměř celý trh profesionálních služeb včetně nás tak postupně přistupuje ke zvýšení cen. Důvodem je nejen inflace a růst nákladů, ale i to, že bez vyšších sazeb není možné investovat do nových technologií a inovativních řešení pro klienty a dál rozšiřovat tým špičkových odborníků, kteří poskytují služby na té nejvyšší úrovni.

Jakým způsobem budou poskytovány právní služby za 10 let?

Od firem i privátních klientů bude stále větší poptávka po komplexních službách. Jednotlivé oblasti byznysu jsou čím dál víc provázané. V oblasti práva to znamená, že se mezi sebou prolínají různé specializace. Klient tak bude potřebovat od právníků nejen vynikající znalost práva napříč všemi oblastmi provázanou se špičkovou daňovou expertizou, k tomu se poradci budou muset orientovat i v dalších službách, jako je například PR nebo bezpečnost či v technologických řešeních. Klienti budou stále více poptávat inovativní přístup, významný manažerský přesah a business inteligenci.

Pozorujete pod vlivem aktuální hospodářské situace dopad na objem či skladbu práce?

Pro mnoho firem je současná situace neúnosná. S tím bude do budoucna souviset i zvýšená poptávka po službách v oblasti insolvencí a restrukturalizací. Kvůli aktuálním rizikům jsou pod enormním tlakem privátní aktiva, pozorujeme tedy u našich klientů také zvýšený zájem o řešení důslednějšího oddělení privátního majetku od toho podnikatelského a jeho efektivnější ochranu.

Jaký je poměr v procentech mezi fixní a flexibilní kompenzací u právníků vaší kanceláře? Jak se tyto poměry pohybují u koncipientů a seniorních právníků?

Při stanovování výše individuální variabilní složky vždy zohledňujeme výkonnost každého z právníků, obecně se pohybuje kolem 5-25 %. U koncipientů a juniorních advokátů vyplácíme flexibilní složku dvakrát ročně. U seniorních, vedoucích advokátů, counselů a partnerů přidělujeme variabilní složku jednou ročně. Nejvýkonnější právníci mohou dosáhnout na bonus až k 30 %, partneři i více.

Mohou se podle vás advokátní kanceláře plně chránit proti kyberzločinu?

Podstatou právnické profese je často práce s velmi důvěrnými a citlivými informacemi týkajících se našich klientů. Naší prioritou je proto diskrétnost a zachování maximální důvěryhodnosti. I proto důsledně dbáme na to, aby zabezpečení technologií, dat a dokumentů dosahovalo maximální úrovně. Máme pro to ty nejlepší předpoklady: investujeme do sofistikovaných IT řešení a máme více než 30 právníků specializovaných na právo informačních technologií v integrovaném týmu s bývalými specialisty policie a renomovanými IT experty. Praktiky hackerů se ale neustále zdokonalují, nedá se podle nás tedy vždy úplně zaručit, že ochrana je stoprocentní. Zásadní nicméně je mít ve firmě připravený krizový plán, aby každý věděl, co v případě kyberútoků dělat. Tím se dají zásadně minimalizovat případné škody.

Jaký je váš názor na veřejné zakázky na právní služby, kde jediným kritériem je nabízená cena za právní služby?

U veřejných zakázek na právní služby takový postup nemůže zaručit výběr skutečně kvalitního dodavatele. Když má člověk vážný zdravotní problém, bude hledat lékaře, který je nejlepší, má rozsáhlé zkušenosti a výborné výsledky, nikoli toho nejlevnějšího nebo nejsnáze dostupného. U právníků by to mělo být podobné. Pokud není právník specialista na konkrétní právní oblast a má s řešením daného typu případů jen omezené zkušenosti, práce mu ve srovnání se špičkovým odborníkem na danou oblast zabere významně více času. Stát pak ve výsledku zaplatí stejnou nebo dokonce vyšší cenu než v případě externího poskytovatele, který sice nabízí vyšší hodinovou sazbu, ale díky zkušenostem a unikátnímu know-how stráví řešením dané věci podstatně méně času.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross