HAVEL & PARTNERS – úspěšná cesta na vrchol advokacie

23. 10. 2018

Zdroj: Luxury Business 2018 (s. 16. – 19) 

Jaroslav Havel

Se svými kolegy založil a dodnes řídí největší nezávislou právnickou kancelář ve střední Evropě, v níž pracuje přes dvě stě právníků. Za úspěchem společnosti HAVEL & PARTNERS hledejme firemní hodnoty jako jsou individuální přístup, vzájemný respekt, důvěra a loajalita.  

V sedmadvaceti letech jste stál u zrodu advokátní kanceláře, která je dnes největší a podle soutěže Právnická firma roku také nejúspěšnější v České republice. Chtěl jste to již tehdy dotáhnout takto vysoko?  

V roce 2001 jsme začínali pouze v pěti lidech, a i když jsme do toho šli s ambicemi, nikdo z nás o takovém úspěchu reálně neuvažoval. Nicméně všichni jsme věřili, že když budeme pracovat více a efektivněji než ostatní a budeme dávat klientům ty nejkvalitnější výstupy za přijatelné ceny, ekonomicky porosteme.  

To si ale říká většina začínajících i zkušených firem, které se ovšem nikdy tak daleko nedostaly. Čím si to vysvětlujete?  

Advokacie se opírá především o vytrvalost, systematičnost, ale také o hodnoty. My jsme od začátku věděli, že musíme perfektně rozumět tomu, co od právních služeb očekávají klienti, a vycházet jim maximálně vstříc. Pokud bychom je pouze poučovali a nutili jim své představy, což někdy advokáti dělají, nikdy bychom jim nebyli schopni opravdu účinně pomáhat s jejich byznysem či soukromými problémy. Vztah mezi klientem a advokátem musí být postaven na vzájemném respektu. Teprve z něj může vyrůst důvěra, dlouhodobější spolupráce a oboustranně ekonomicky výhodný efekt.  

Důvěru mezi klienty nepochybně máte, když s vámi spolupracují i desítky nejbohatších Čechů a Slováků. S čím vším jim pomáháte?  

Jednotlivcům i rodinám pomáháme při plánování a strukturování správy a dlouhodobé držby jejich osobního a podnikatelského majetku. Poskytujeme poradenství při zahraničních investicích, exportu, daňovém plánování, máme nejrozsáhlejší zkušenosti s předáváním rodinných firem. Kromě toho zajišťujeme i právní concierge, tedy řešení nejrůznějších situací – od pomoci s nákupem uměleckých předmětů, přes komunikaci se zdravotnickým zařízením či školou až po náhlé problémy členů klientovy rodiny. V poslední době narůstá také poptávka po poradenství, které se dotýká rodinného práva, jako jsou úpravy vztahů mezi manžely a partnery, finanční a hmotné zabezpečení dětí, dědictví a podobně. Náš tým pro privátní klienty, který rozvíjíme od roku 2008, má dnes přes dvacet seniorních právníků a daňových odborníků a je největší na trhu.  

Jste úspěšný právník i investor. Skoro se zdá, že vám všechno vychází. Zažil jste během své profesní kariéry vůbec někdy pocit, že věci nejdou tak, jak byste si představoval?  

Samozřejmě, bez takových okamžiků by se ani člověk nemohl posouvat dál. Jsem zvyklý, že každé dva tři roky čelím nějakým větším překážkám v rozvoji firem, neúspěchům či ztrátám. Drtivá většina vyplývá ze špatného výběru obchodních partnerů či manažerů nebo jejich nedostatečného prověření.  

Zůstává vám při vašem pracovním vytížení vůbec nějaký čas na koníčky a záliby?  

Volného času skutečně moc není. Když to vyjde, zahraji si s přáteli golf, za kterým rád vyjedu i do zahraničí. Většinou ale jen na prodloužený víkend. Snažím se také pravidelně chodit do posilovny, ovšem tam už to není tolik o zábavě, ale o dřině. Nicméně proto, abych se při své náročné práci udržel v dobré kondici, je to nezbytné.

HAVEL & PARTNERS – úspěšná cesta na vrchol advokacie

Pět právníků, kterým bylo v průměru 27 let, založilo v roce 2001 advokátní kancelář. Za dalších deset let už to byla největší nezávislá advokátní kanceláří ve střední Evropě. Řeč je o HAVEL & PARTNERS. Ohlédli jsme se spolu s vedením této prestižní kanceláře, jak se vlastně rodil její úspěch a v čem spočívá věhlas této jedničky v právnické branži, která má dnes přes tisíc klientů, nepřetržitě rostla i v době globální finanční krize a sbírá prestižní ocenění za odbornost a kvalitu služeb, výjimečnou značku i nejžádanějšího zaměstnavatele v oboru.

Rychlá cesta na vrchol

Nejúspěšnější advokátní kancelář v posledních deseti letech podle výsledků všech dosavadních ročníků české a slovenské soutěže Právnická firma roku byla založena v roce 2001 pod názvem HAVEL & HOLÁSEK. „Začínali jsme v době, kdy byla zejména ze strany zahraničních firem a investorů v ČR poptávka po špičkových právních službách a trh ještě nebyl saturovaný velkým počtem renomovaných specializovaných kanceláří, jako je dnes. My měli know-how, uměli cizí jazyky a pracovali rychleji než ostatní, takže náš rozjezd šel kupodivu velmi dobře. Od založení naše tržby v zásadě již jen rostly, a to i v době hospodářské krize v letech 2008 – 2010, během níž jsme ještě posílili a odpoutali se od konkurence,“ vzpomíná Jaroslav Havel, hlavní stratég a řídící partner kanceláře, jehož příjmení zůstalo po odchodu Jana Holáska a i po rebrandingu nadále v názvu firmy.

Kancelář si udělala jméno zejména díky poradenství při nákupech, prodejích či fúzích společností. Postupně pro tyto účely vybudovala největší právní a daňový tým ve střední a východní Evropě (dnes téměř 70 právníků včetně 14 partnerů kanceláře). Jenom pro představu – v letech 2006 až 2017 pomohla kancelář úspěšně dokončit více než 500 těchto M&A transakcí o celkové hodnotě převyšující 550 miliard korun.

Nejstabilnější klientela i poradenství pro nejbohatší Čechy a Slováky  

Portfolio svých služeb však kancelář v průběhu let neustále rozšiřovala – to byla jediná cesta jak uspokojit všechny potřeby své klientely. Dnes je více než tisícovce stálých klientů schopna poskytnout poradenský servis prakticky ve všech oblastech práva i podnikatelských odvětvích. Radí největším českým i světovým společnostem, ale také zhruba 150 nejbohatším Čechům a Slovákům, o něž pečuje specializovaný právně-daňový tým, největší na česko-slovenském trhu.

Mezinárodní dosah a spolupráce

Komunikace ve 12 světových jazycích, více než 70 % případů s mezinárodním prvkem, úzká spolupráce s předními mezinárodními právními firmami po celém světě, avšak bez exkluzivního vztahu s kteroukoli z nich. I to je vizitka kanceláře, jejíž klienti mají přístup k mezinárodním i lokálním znalostem a odbornosti prostřednictvím více než 30 tisíc právníků v přibližně 160 zemích světa.

TOP Zaměstnavatel, silná značka, špičkové zázemí

Hlavním kapitálem HAVEL & PARTNERSjsou lidé. „Od začátku jsme chtěli pracovat s těmi nejlepšími právníky a jsem rád, že se nám to dlouhodobě daří,“ říká Havel. V kanceláři, kterou řídí, dnes působí přes 200 právníků. Firma klade velký důraz na získávání a další rozvoj talentovaných začínajících právníků i seniorních advokátů s širokou praxí a zkušenostmi. O tom, že to dělá dobře, svědčí již čtyřnásobné vítězství v soutěži TOP Zaměstnavatelé a titul nejžádanějšího zaměstnavatele mezi advokátními kancelářemi.

HAVEL & PARTNERS se profiluje také jako chytrá, inovativní a ekonomicky stabilní firma se silnou značkou. Je např. trojnásobným držitelem ocenění Czech Business Superbrands.

Ke špičkové firmě patří i špičkové zázemí. Všechny kanceláře HAVEL & PARTNERS dnes sídlí na prestižních adresách, ať už jde o pražské Florentinum, vyhlášené nejlepším kancelářským prostorem ve střední a východní Evropě, brněnské Titanium nebo o exkluzivní bratislavskou čtvrť Zuckermandel.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross